Helal ve haram ne demektir? Yazınız.

Helal ve haram ne demektir? Yazınız.

İslam dininde kullanılan Haram ve Helal terimleri, Müslümanlar için çok önemlidir. Müslümanın dinini doğru yaşayabilmesi için Haram ve Helal terimlerini bilmelidir.

Haram: Allah u Teala’nın (cc) kesin emirlerle yasak ettiği, kullanılmasına veya yapılmasına izin verilmeyen iş, şey ve davranışlardır. Haram olan şeyler, zararlı, çirkin, kötü ve faydasızdır. Allah bir şeyi veya fiili haram kıldıysa mutlaka bir nedeni vardır. Haram kılınan madde insan sağlığına zararlı olabilir. Yasaklanan davranış topluma zarar veren bir fiil olabilir. Haram kılınlar bir hikmet ve nedenle yasaklanmıştır. Biz Müslümanlar nedenini ve niçin yasaklandığını bilmesek de Allah haram kıldığından dolayı o şeyi yapmayız. İçki, haramdır. Çünkü içkinin insan sağlığına sayılamayacak kadar çok zararı vardır. İçki her kötülüğün anasıdır ifadesi halk arasında yaygındır. Gıybet haram bir davranıştır. Birbiri arkasından konuşan insanların olduğu toplumda huzur kalmayacağından Allah, gıybeti haram kılmıştır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Helal: Allah’ın (cc) yapılmasına izin verdiği, yapılmasına bir sakınca olmayan şeyler, davranışlar ve fiillerdir. Helal olan şeyler, faydalı, güzel ve temizdir. Helal kılınan maddeler ve davranışlar, insana, çevreye ve topluma zararsızdır. Zararsız olduklarından Allah yapılmasına izin vermiştir. Kişinin doğru yolda çalışarak para kazanması helal bir davranıştır.

Helal ve haramı Allah koyduğundan dolayı başkası tarafından değiştirilemez. Harama götüren yollar haramdır. İyi niyet haramı helal yapmaz. Örneğin aç insanlar doysun diye domuz eti dağıtmak olamaz. Kişinin iyi niyeti domuz etini helal kılmaz. Haramın azı da çoğu da haramdır. Miktarı haramı değiştirmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.