Helal, haram, sevap ve günah

Helal, haram, sevap ve günah kavramlarını kullanarak birer cümle yazınız.

Dini daha doğru yaşayabilmek için terimlerin anlamlarını bilmek gerekir. Bilmemiz gereken terimler arasında helal, haram, sevap ve günah vardır. Günlük hayatta çok fazla kullandığımızdan dolayı şimdi bu terimlerin ne anlama geldiğini öğrenelim:

Helal: Dinimizin yapılmasına izin verdiği, uygun gördüğü iş davranış ve fiillerdir. Dinimizin yasaklamadığı şeyler ve davranışlar helal olarak nitelendirilir. Helal olanlar Kur’an-ı Kerim’de ve hadislerde belirtilmiştir. Kur’an-ı Kerim’deki Bakara suresinin 168.ayetinde yeryüzündeki şeylerin helal ve temiz olanlarından yenilmesi emredilmiştir. Helal olan gıdalar, insan sağlığına zararsız olduğundan hatta bazıları faydalı olduğundan yasaklanmamıştır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

*Helal maldan başkasını yemem.

Haram: Dinin yapılmasını yasakladığı şeyler ve davranışlardır. Haram yiyecekler insan sağlığına zararlı olduğundan, davranışlar ise kişinin kendi karakterini ve toplum huzurunu bozacağından yasaklanmıştır. Haram olan şeyler kötü ve çirkindir. Helal olan davranışları yapmaya, haram olanlardan da kaçınmaya özen gösterilmelidir.

*Haram malı ne kendim yerim ne de çocuklarıma yediririm.

 

Sevap: Yapılan iyilikler, güzel davranışlar karşılığında Allah’ın ahirette vereceğine inanılan mükafat ve ödüldür. İslam dininde yapılan her güzel davranışın bir karşılığı vardır. Allah(cc) tarafından verilen mükafatların ne kadar olduğunu yalnızca O (cc) bilir. Allah’ın rızasını kazanmaya neden olacak ve Allah katında değerli olan her türlü davranışa karşılık sevap verilir.

*Geçmişteki günahlarımızı sevaba çevirebilmek için ömrümüzün kalan kısmını güzel değerlendirelim.

Günah: Dinimizce suç sayılan, yapılması yasaklanan şeyler ve davranışları yaptığımızda verilecek karşılıktır.

*Hz. Ömer buyuruyor ki; Günahtan kaçınmak, tövbe ile uğraşmaktan daha kolaydır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.