Hayvanların Yaşamımızdaki Yeri Ve Önemi

Hayvanların yaşamımızdaki yeri ve önemini örnekler vererek açıklayınız.

İnsanların hayatı için büyük bir önem teşkil etmektedirler. Hayvanlar Türlerine ve cinslerine göre hayatımızı kolaylaştıran ve yaşamamızı sağlayan özelliklere sahiptirler. Bu özelliklere göre onlardan faydalanırız.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Hayvanlardan genel olarak beslenme ihtiyaçlarımızı karşılamak için yararlanırız. İneklerin, keçilerin hatta arıların ile sütünden faydalanarak başta kemiklerimizi güçlendirerek sağlıklı bir vücut yapısına sahip oluruz. Bunun dışında ineklerin, danaların, koyunların etinden faydalanarak kas yapımızı güçlendirip bu sayede günlük aktivitelerimizi zorlanmadan yapabiliriz. Tavukların yumurtaları tüketerek günlük ihtiyacımız olan proteini de almış oluyoruz.

Beslenmemiz için faydalı olan bir diğer hayvan türü ise balıklardır. Az karbonhidrat içermesi ile birlikte madensel tuzlar ve mineraller açısından da oldukça zengin olan balıklar çokça, fosfor, kalsiyum, iyot ile flor içerir. Balıkların genel olarak büyüme de ve yaraların iyileşmesinde önemli rolü vardır.

 

Aynı zamanda bu hayvanların derilerini kullanarak soğuk hava şartlarında vücut sıcaklığımızı dengelemek için mont ve kaban gibi giysiler üreterek onlardan faydalanırız. Bunun dışında genel olarak hayvanların derilerinden cüzdan, çanta, ayakkabı, şapka gibi ihtiyaçlarımızı karşılamaya yönelik kullandığımız eşyalar da üretilmektedir.

Sağlık alanında da özellikle yılan gibi sürüngenlerin zehirleri kullanılarak panzehir üretilmekte ve hastanelerde ilaç olarak kullanılmaktadır.

Bazı evcil hayvanlar ise hem bize dost olurlar hem de bizi korurlar. Mesela çoban köpekleri; hem sürüyü korurlar hem de çobanlar için birer yol arkadaşı olurlar. Bunu sadece çoban köpekleri ile sınırlandırmayız elbette. Köpeklerin çoğunluğunu evimizde de besleyebiliriz böylelikle yalnız kalmamış oluruz ve bizleri yalnızlıktan da korurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir