Hayvanlar yaşamlarını sürdürebilmek için nelere ihtiyaç duyar?

Hayvanlar yaşamlarını sürdürebilmek için nelere ihtiyaç duyar?

 

Hayvanlar yaşamlarını sürdürebilmek için yaşadıkları ortama göre birçok şeye ihtiyaç duyarlar. Bunların başında günlük olarak tüketecekleri besinler gelir. Daha sonra sırasıyla, su, ışık, toprak ve hava gibi maddelerde sayılabilir. Hayvanları iki farklı kategoride incelersek eğer; yeryüzünde yaşayan hayvanların ihtiyaçları farklı olabileceği gibi suda yaşayan hayvanların ihtiyaçları birbirinden farklıdır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Bu nedenle bir balık suyun dışına çıktığında aldığı hava onu öldürürken, toprak üzerinde yaşayan hayvanlarda suda boğulur ya da oksijensiz yaşayamaz. Ancak her iki gruptaki hayvanların yaşadıkları ortama göre çeşitli gıda maddelerine ihtiyaçları vardır. Bazı hayvanlarda toprak altında yaşamlarını sürdürürler ve onlarında hayatları farklı ihtiyaçlarını karşılamalarıyla devam eder.

 

Tüm hayvanların hayatlarını güvenli bir şekilde devam ettirebilmeleri için besin dışında bir yuvaya ihtiyaçları vardır. Böylece hem döllenme hem de diğer şekilde çoğalmaları da mümkün olmaktadır. Çünkü hayvanlar kendilerini doğanın birçok zararına karşı kendilerini ancak bir yuvaya sahipseler koruyabilirler. Aksi halde hayvanlar kendilerini koruyamaz ve çoğalmalarını gerçekleştirmezlerse nesillerinin tükenmesiyle karşılaşabilirler.

 

Hayvanların bu şekilde güvenli bir şekilde yaşaması için insanlara da birçok önemli görevler düşmektedir. Doğayı temiz tutmak, av yasağına uymak, sahipsiz hayvanlara barınaklar yapmak veya sahiplenmek gibi tedbirlerin alınması çok önemlidir. Ayrıca suları temiz tutarak denizde yaşayan hayvanları da koruyabiliriz. Bu ve buna benzer tüm tedbirlere dikkat ederek doğadaki hayvan türlerinin yaşamasına yardımcı olabiliriz. Unutmayalım ki dünya sadece insanlara ait bir yer değildir. Yeryüzünde sayısız bitki çeşidi ve hayvan türü ile birlikte yaşamak zorundayız. Bunun içinde herkes kendine düşen görevi yerine getirerek dünyayı daha yaşanılır bir yer haline getirebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.