Hava durumunu bilmemiz, günlük yaşamımızı nasıl etkiler?

Hava durumunu bilmemiz, günlük yaşamımızı nasıl etkiler?

Kişinin yaşadığı topluma ve gündemine dair gelişmeleri bilmesi yaşamımızda önem taşır. Hava durumu; Bize gündelik hayatımızı ve yaşantımızı etkileyen; yağmur, dolu, kar, fırtına gibi hava olaylarının raporlanmış halidir. Bu raporlamayı meteoroloji genel müdürlüğü günlük, haftalık ve aylık tahminlerde bulunarak yayımlar. Hava durumu raporları ile yurdun herhangi bir iline ait ısı, nem ve yağış grafiklerini takip edebiliriz.

Yaşadığımız yerdeki hava durumunu bilmemiz günlük yaşantımızı olumlu ve olumsuz açıdan etkiler.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

  • Yağmurlu bir havada ona uygun kıyafetler giyerek önlem alabiliriz. Şemsiye kullanımı da yağmurun etkisini önleyecektir.
  • O gün havanın güneşli olduğunu bilmemiz uzun doğa yürüyüşleri ya da piknik yapabilecek bir ortam sunar.
  • Dolu ve tipi dediğimiz hava olaylarını hava raporları sayesinde önceden bilmek; sokakta korunmasızca bulunan aracımızı muhafaza edebilmemizi sağlar. Tipinin ve sisin olduğu havalarda aracımızı daha donanımlı halde yola çıkarır ve güvenliğimize daha çok dikkat edebiliriz.
  • Yağmurun, sağanağa dönüşerek yağmasından doğabilecek maddi hasarlar önlenebilir. Örneğin; sera ve ekim alanlarında, tarlalarda önlemler alınabilir.
  • Hava olaylarının olumsuzluklarından etkilenen mesleklerde görev alanlar için de önceden hava durumunu bilmek önemlidir. Örneğin; Pilot için temiz ve açık bir havada yolculuk yapmak daha rahatken; sisli, fırtınalı, gök gürültülü ve sağanak yağışın olduğu bir havada yol almak zordur. Bu gemiciler içinde geçerlidir. Önceden hava durumunu bilmek bu sebeple yolculuğu o gün iptal etmeyi gerektirir ve güvenlik önlemi alınmış olur.
  • Şehirlerarası otobüs yolculukları, uçak seyahatleri o günün hava koşullarına göre ayarlanır.

Sonuç olarak diyebiliriz ki; hava durumunu önceden bilmek, hayatımızda oluşabilecek maddi ve manevi kayıpların önüne geçecektir.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.