Hastalanmamak için hangi önlemleri almalıyız?

Hastalanmamak için hangi önlemleri almalıyız?

Sık el yıkama alışkanlığı dokunma yoluyla bulaşan virüslere karşı en etkili koruma yöntemidir. Hapşırdığımızda elimizi ağzımızla kapatırsak eğer mikroplar dokunduğumuz nesnelere bulaşır ve gün boyu hatta daha uzun süre o nesnelerin üzerinde kalabilir. Grip ve soğuk algınlığı zamanında kalabalık ve hasta kişilerin olduğu ortamlardan uzak durmalıyız.

Bolca vitamini almamız gerekir, turunçgiller, domates, kivi, brokoli, maydanoz gibi C vitamini deposu olan besinleri tüketmeliyiz. Bağışıklık sistemimizi güçlendirerek bizi gripten ve soğuk algınlığından korur.Her gün, içinde bolca protein barındıran yoğurt tüketmeliyiz. Yoğurt tüketmek soğuk algınlığını azaltır. Sigara kullananlar grip ve soğuk algınlığına daha çabuk yakalanır. Bu yüzden sigara içmemeliyiz. 

Egzersiz yapmak, vücudun ısısını arttırarak ter yoluyla toksinleri vücuttan atmaya yardımcı olur. Bu sebeple düzenli bir şekilde spor yapan bireylerin daha az soğuk algınlığına ve gribe yakalandığını söyleyebiliriz. Günde en az 3-4 bardak su tüketmeliyiz.

Eylül kasım aylarında grip aşısı yaptırmalıyız, özellikle bağışıklık sistemi güçsüz olanlar mutlaka yaptırmalıdır. Açık havada yürüyüp güneş ışınlarından iyi bir şekilde yararlanmalıyız. D vitamini bağışıklık sistemimizin güçlü olmasına yardımcı olur. Bütün öğünlerimizde yeşillik olmalı, yeşillik tüketirsek antioksidan alımı artar. Protein kaynaklarına öncelik göstermeli, kahvaltıdan yumurtayı, diğer öğünlerde işte tavuk, et ve balık tüketmeye özen göstermeliyiz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 Oy, Ortalama: 4,83 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir