Hareketli Cisimlerin Sebep Olabileceği Tehlikeler Konu Anlatımı

Hareket halindeki bazı cisimlere itme veya çekme kuvveti uygulamak cismi bazen yavaşlatıp durdurabilir. Fakat her hareketli cismi durdurmaya kalmak doğru olmayıp tehlikelere sebep olabilir.

Bu nedenle hareket haindeyken durdurmaya kalktığımızda tehlikeli olabilecek cisimler için bir takım önlemler almalı ve dikkat etmeliyiz.

* Yokuştan aşağıya yuvarlanan bir cismi, yüksekten düşen bir cismi tutmaya çalışmak çok tehlikelidir. Böyle durumlarda bu cisimlerden uzak durmalı, cismin bize çarpmaması için gereken önlemleri almalıyız.

* Hızlı hareket eden araçların kontrolü zor olduğu için haniden önüne çıkan cisimlere çarpabilir. Bu nedenle bu cisimlerin önüne çıkılmamalı, onları durdurmaya çalışmamalıyız. Aksi halde yaralanabilir, hayatımız tehlikeye girebilir.

* Hızlı giden araçlardan düşen cisimlerde tehlikeli kazalara yol açabilir. Bu tür cisimleri tutmaya ve durdurmaya çalışmamalıyız. Cisimlerin bize çarpmaması için gereken önlemleri almalıyız.
* Hızla dönerek hareket eden cisimleri(mikser, vantilatör, matkap, keser..vb.) durdurmaya çalışmak çok zararlıdır.

Bu cisimleri asla elimizle durdurmaya çalışmamalı, düğmelerinden kapatarak durdurmalıyız. Asla dönen kısımlarına dokunmamalıyız.

* Deprem, sel,çığ, heyelan gibi durumlarda hareketlenme aniden ve hızlı olur. Bu durumlarda da dikkat etmezsek hareketli cisimler kazalara, ciddi yaralanmalara neden olabilir.

A. Heyelanda büyük toprak ve kaya parçaları aşağıya doğru kayar, bu durumlarda kaya ve toprağı durdurmaya çalışmamalı oradan uzaklaşmalıyız.(heyelanda hareketli varlık toprak ve taşlardır.)

B. Çığda büyük kar kütleleri koparak kayar. Bu durumda da bu kar kütlesini durdurmak son derece tehlikelidir. Derhal oradan uzaklaşmalıyız. (Çığda hareketli varlık kardır.)

C. Selde çok miktarda su kütlesi hareket eder. Önüne geçen her şeyi sürükler. Bu durumda da yüksek bir yere çıkmalı ya da sağlam bir yere tutunup su üzerinde kalmaya çalışmalıyız. Yardım gelmesini beklemeliyiz. ( Selde hareketli varlık sudur.)

D. Deprem yer kabuğunun kırılması nedeniyle ani yer sarsıntılarıdır. Bu sarsıntılarda evler yıkılabilir. Canlı ve cansız varlıklar zarar görür. Depremden korunma yöntemlerini iyi bilmeliyiz. Kendimizi korumalıyız. ( Depremde hareketli varlık yer kabuğu ve onun harekete geçirdiği binalar, ağaçlar, direkler…dir.)

E. Fırtına çok şiddetli esen rüzgârdır. Rüzgarın etkisiyle bir çok varlık sürüklenir, hareket eder. Fırtına sırasında sağlam binalarda camlardan uzak beklemeliyiz. ( Fırtınada hareketli varlık rüzgardır.)

İnsanlarda hareketli varlıktır. Yürüyerek hareket etiğimizde kendimizi daha iyi kontrol ederiz. Fakat koşarak kendimizi kontrol etmemiz zorlaşır, önümüze çıkan varlıklara, kişilere çarpabiliriz. Bu durumda hem biz hem de çarptığımız kişi ve varlıklar zarar görür ve yaralanabiliriz. Bu nedenle kalabalık ortamlarda ( çarşıda, koridorda, alışveriş merkezlerinde) koşmamalı ve koşan kişi görürsek onlardan uzak durmalıyız. Hatta onları uyarmalıyız.
Sonuç olarak sürüklenebilecek, devrilebilecek, yukarıdan düşebilecek ve hareket halindeyken bize zarar verebilecek bütün canlı ve cansız varlıklardan uzak durmalı, kendimizi ortaya çıkabilecek tehlikelerden korumalıyız.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz Oy Verilmemiş)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir