Hareketli Cisimlerin Sebep Olabileceği Tehlikeler 3. Sınıf Fen Bilimleri

Hareketli Cisimlerin Sebep Olabileceği Tehlikeler

Günlük yaşamda hareket halindeki cisimlerin hareketini engellemek, yavaşlatmaya veya durdurmaya çalışmak çok tehlikeli olabilir. Bu nedenle hareket halinde olan cisimlerle karşı karşıya kaldığımızda dikkatli olmalıyız.
Hareketli cisimlerin yol açabileceği bazı tehlikeler şunlardır;

*Yokuştan aşağıya yuvarlanan bir cismi veya yüksekten düşen bir cismi tutmaya çalışmak tehlikelidir.
* Okul koridorunda koşarak hareket etmek çok tehlikelidir. Bu nedenle koridorlarda koşmamalı, böyle hareket eden kişilerden uzak durmalıyız.
*Hareket halindeki araçların önüne çıkmak, onları durdurmaya çalışmak çok tehlikelidir. Bu nedenle hızlı hareket eden araçlardan uzak durmalıyız.
*Hızla koşan ev hayvanlarına yaklaşmak ve onları durdurmaya çalışmak birçok tehlikeye neden olabilir.
*Kendimizden yaşça büyük olanlarla hareketli oyunlar oynamak da tehlikelidir. Bu nedenle kendi yaşıtlarımızla oyun oynamalıyız.
*Deprem, sel, çığ, toprak kayması gibi doğa olaylarında hareketli cisimler tehlike oluşturabileceği için çok dikkatli olmalıyız.
*Birine bir eşyayı vermek yerine attığımızda ona zarar verebiliriz. Bu yüzden hiçbir eşyayı atmamalıyız.
*Arkadaşımızı iter ya da çekersek onun dengesini bozar yaralanmasına sebep oluruz. Bu yüzden arkadaşlarımızı dengesini bozacak hareketler yapmamalıyız.
*Salıncakta salladığımız arkadaşımıza itme kuvveti uygularken çok dikkatli olmalıyız, çok hızlı sallamamalıyız yoksa arkadaşımız salıncaktan düşüp yaralanabilir.

Yukarıdaki metni yeteri kadar okuyunuz ve anlamaya çalışınız.
Fen Bilimleri defterine yazınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir