Hangi şairleri biliyorsunuz?

Hangi şairleri biliyorsunuz?

Türk Edebiyatında sıklıkla bahsi geçen Cahit Sıktı Tarancı, Orhan Veli Kanık, Turgut Uyar, Necip Fazıl Kısakürek, Atilla İlhan gibi birçok şairin adını duydum bazı şiirlerini okudum. Milli marşımız İstiklal Marşı’nın şairi Mehmet Akif Ersoy’u daha iyi bilmekteyim.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

1873 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Mehmet Akif Ersoy, ilkokulunu Emir Buhari mahalle okulunda okumuştur. Zamanın Milli Eğitim Bakanlığına bağlı iptidaiyi ve Fatih Merkez Rüştiyesini bitirmiştir. Okul hayatı boyunca babasından Arapça ve İslami bilgiler alanında dersler almıştır. Türkçe, Arapça, Fransızca, Farsça bilen Ersoy, etrafındakilerin dikkatini çekmiştir. İdadi okurken şiirle ilgilenen şair, rüştiyede okurken hürriyetçi öğretmenlerinin fikirlerini benimsemiştir.

 

Babası ölüp evleri yanınca bitirince memur olabileceği bir meslek seçmek zorunda kalmıştır. Mülkiye Baytar Mektebi yani Veterinerlik Fakültesini 1893 yılında birincilikle bitirmiştir. 20 yıl veteriner olarak görev yapmıştır. Anadolu, Rumeli, Arabistan gibi birçok yeri gezmiş, yerli halk ile iletişim kurmuştur. İlk şiirleri Resimli Gazete’de yayınlanmıştır. 1906’da Halkalı Ziraat Mektebi’nde, 1907’de ise Çiftçilik Makinist Mektebi’nde eğitim vermiştir. 1908 yılında Darulfünun Edebiyat-ı Umumiye öğretmenliğine atanmıştır. İlk şiirlerinden sonra 10 yıl boyunca eser yayınlamamıştır.

 

10 yıl sonra Eşref Edib’in çıkardığı Sebilürreşad ve Sırat-ı Müstakim dergilerinde şiirler ve çeşitli yazılar yazdı. Mısır yolculuğundan dönerken Medine’ye uğramıştır.  Teşkilat-ı Mahsusa’da görev yaptıktan sonra Burdur milletvekili olarak meclise girmiştir. 17 Şubat 1921 yılında İstiklal Marşını yazdı. 12 Mart 1921’de TBMM tarafından kabul edildi. Mısır’da iken siroz hastalığına yakalandı. İyi gelir düşüncesiyle Antakya ve Lübnan’ı gezdi. İstanbul’da 27 Aralık 1936’da vefat etti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 Oy, Ortalama: 3,83 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir