Hangi Özelliklere Sahip Arkadaşınızı Sınıf Başkanı Seçmek İstersiniz?

Hangi Özelliklere Sahip Arkadaşınızı Sınıf Başkanı Seçmek İstersiniz?

Sınıf, bir çok öğrencinin bir arada bulunduğu bir yerdir. Bu öğrencilerin içerisinde, yaramaz olanlar olduğu gibi, dersi sevmeyen ya da dersi dinlemek için arkadaşlarının susmasını bekleyen sakin öğrenciler de vardır. Sınıf başkanı, tüm sınıfa hakim olabilecek bir öğrenci olmalıdır.

Sınıf başkanı derslerini dikkatli dinlemelidir. Öğretmenin verdiği sorumlulukları harfiyen yerine getirmelidir. Öğretmen;  güven duyduğu öğrenciyi sınıf başkanı yapar. Onun güvenini boşa çıkarmamalıdır. Sınıf başkanı liderlik yapabilecek kapasitede olmalıdır. Başkalarına sözleriyle hükmetmeli, hareketleriyle örnek olmalıdır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Liderlik zor bir vasıftır. Herkes lider olamaz. Sınıfın başı olacak kişide bu özellik bulunmalıdır. Yalancı insan sınıf başkanı olamaz. Şımarık öğrenci de sınıfa liderlik edemez. Ancak, herşeyden korkan, pasif bir kişi de sınıf başkanlığı yapamaz.

Sınıf başkanı olan kişi, tarafsız olmalıdır. Herhangi bir arkadaşına tölerans tanımamalıdır. Öğretmenine arkadaşlarını kötülememelidir.  Öğretmenin verdiği kurallara önce kendisi uymalıdır. Arkadaşlarına bu konuda örnek olmalı, sonra onlardan beklemelidir. Derslerini zamanında dinlemeli, iyi gözlemlemelidir.

Sık sık sebepsiz okula gelmemezlik yapmamalıdır.  Düzenli olarak okula gelmelidir.  Arkadaşlarına sevgi ile davranmalı, öğretmenlerine saygılı olmalıdır. Bir liderin özelliklerine sahip olmalı, iyi, dürüst, çalışkan, azimli, temiz ve dakik olmalıdır. Öğretmen ile arkadaşları arasında iyi bir köprü olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir