Hangi davranışlarımız güvenilir bir insan olduğumuzu gösterir?

Hangi davranışlarımız güvenilir bir insan olduğumuzu gösterir? Açıklayınız.

Güven, ağızdan çıkan sözlerle kurulan ve davranışlarla pekişen bir unsurdur. İradesine sahip çıkan bir insan, eğer güven temel tabanlı bir yaşam sürmek istiyor ve insanlar arasında güvenilir olmak istiyorsa, asla yalan söylememesi gerekmektedir. Yalan, güven duygusunu yıkan bir etkendir. Yalanın pembesi moru ve beyazı olmaz. Yalan, yalandır. İyilik adına dahi yapılsa, şaka niyeti ile bile olsa netice değişmez. Yalanın bir kılıfı yoktur.

Tutarsız davranışlar sergileyen bir insan, asla güven vermez. Sözü ile hareketi çelişen insanın çevresine verdiği mesajda, güven duygusu kalmaz. Davranışları tutarlı olmayan bir insan, güvenilmezdir. Söz verdiği halde sürekli bahaneler üreterek sözünü yerine getirmeyen insan, toplumda güven kaybına neden olur. İnsanları eğlendirmek için dahi olsa sözlerinde palavra olan bir kişi, güven duygusundan uzaktır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Sözünde doğruluk olmayan insanların davranışlarında görülen farklılık ve tutarsızlıklar, toplumda ona karşı bir güvensizlik oluşur. Emanet olarak kendisine bırakılan bir şeyin korunamaması, güvenilirliği bitirir. Emanet bazen bir sır ya da söz dahi olsa korunamazsa, insanlar o kişiye artık güvenmezler. İnsanların hakları gözeten ve haksızlık yapmamak için çırpınan insanlara güvenilir.

İnsanların arkasından konuşmayan ve insanların arasında koğuculuk denilen laf taşıma haramını işlemeyen insanlara güvenilir. Gıybet ve dedikoduyu sevmeyen bir insan, güven duygusunu kazanır. Sözü ile davranışları uyuşan ve yalan konuşmayan insan, tıpkı Peygamber Efendimizde olduğu gibi toplumda güvenilirlik duygusu oluşturur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.