Hangi Çizgi Filmleri İzliyorsunuz?

Hangi Çizgi Filmleri İzliyorsunuz? Bu Çizgi Filmlerde Neler Anlatılıyor?

Çizgi film denince 7’den 70’e herkesin gözünde rengarenk kareler canlanır. Hemen hepimizin gönlüne bir zamanlar taht kurmuş ya da hala gönlünde yatan bir çizgi karakter mutlaka vardır. Kimi zaman kaçma-kovalamalı bazen macera dolu, çekişmeli, eğlenceli-komik çizgi filmlerle her yaşa ve her kesime hitap eden bir çizgi film mutlaka olmuştur, olmaya da devam ediyor. Yaşça daha büyük olanlar eski çizgi filmlerin tadını şimdilerde bulamadıklarını söyleseler de şimdiki çizgi filmler de bu çağın çocuklarına güzel ve eğlenceli geliyor.

Yıllara meydan okuyan çizgi filmler olmasıyla beraber, değişen yıllar ve imkanlar dahilinde yeni çizgi filmler ortaya çıktı. Hatta çizgi film kanalları bile var. Ailelerin çizgi filmlerin içeriklerine ve kalitesine göre kanal tercihleri oluştu. Vurdu kırdılı olmasın, ahlaki değerleri barındırsın diyen bir aile yerel kanalları tercih ederken, yaşça daha büyük çocuklar kendilerince yabancı kanalları daha eğlenceli bulabiliyor. Yeni çağın çizgi filmleri hem teknolojik olarak hem de içinde barındırmaya çalıştığı ahlaki ve eğitici mesaj içerikleriyle de dikkat çekmekte. Sokakta 0-6 yaş grubu çocuğa sahip bir anne-baba çevirip Elif’i, Aslan’ı, Hapşu’yu ve babaannesini sorsanız size aileden biri gibi anlatacaklarına emin olabilirsiniz. Bir de Pepe ve Niloya var tabii.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Ülkemizde yaygın olarak tercih edilen TRT Çocuk’tan bir kaç çizgi filmi kısaca ve birer cümleyle inceleyecek olursak;matematiği kolay ve eğlenceli bir hale getiren bir Pırıl var aynı şekilde bir içerikte İbi var,dostluk ve arkadaşlık,eğlenirken öğrenmek derseniz Rafadan Tayfa var -ki bu sinemaya bile uyarlanıp her kesimin gönlünü kazanmış bir yapım- yine arkadaşlığa dayalı anaokulu maceraları ve öğretici mesajlarıyla Elif ve Arkadaşları var,zeki ve mucit çocuk Aslan var,çocuklara satrancı sevdiren ve öğreten 64 Kare Ülkesi var,yardımsever ve çalışkan Akıllı Tavşan Momo var…Çizgi filmler artık eğlenceli zaman geçirtmekle kalmıyor;iyi bir insan olmanın önemini,yardımlaşmayı, hayal dünyasının sonsuz olduğunu,yemek seçmenin güzel bir şey olmadığını ve hatta ellerimizi yıkamanın,dişlerimizi fırçalamanın ne kadar önemli olduğunu da anlatıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir