Hangi bilim insanlarını biliyorsunuz?

Hangi bilim insanlarını biliyorsunuz? Bu bilim insanlarının yaptığı çalışmaların insanlığa katkıları nelerdir?

 

Tarih boyunca bilim ve teknolojiye katkısı olan pek çok Türk bilim insanı vardır.   Astronomi, tıp, matematik ve mantık alanında sayısız eserler vermişlerdir. Benim tanıdığım bilim insanlarından bazıları Farabi, Ali Kuşçu, Türkiye’nin ilk atom mühendisi Prof. Dr. Ahmet Yüksel Özemre gibi isimlerdir. Nobel Ödüllü bilim insanımız Prof. Dr. Aziz Sancar’a kadar pek çok Türk bilim insanı geçmişten bugüne küresel ölçekte ses getiren çalışmalarıyla bilme büyük katkılar sağlamışlardır. Farabi; Felsefe alanındaki çalışmalarıyla dünyaya nam salan ünlü Türk filozofu Farabi, bugün Kazakistan sınırları içinde yer alan bir bölgede doğmuştur.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

İlköğrenimini burada alan Farabi, medreseyi Rey ve Bağdat’ta okumuştur. Türkistan’da kadılık yapan ünlü düşünür, kendini felsefeye vererek felsefe üzerine araştırmalar yapmıştır. Arapça, Farsça, Süryanice ve Yunanca gibi pek çok dil öğrenmiştir. Başarılarıyla bize örnek olmuştur.

 

Timur İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu’nda bir astronom, matematikçi ve dil bilimci olan Ali Kuşçu önemli bilim insanlarımızdandır. Özellikle matematik alanında yaptığı çalışmalarıyla ve matematik ile ilgili ünüyle bilinmektedir.  Ali Kuşçu matematik alanında yaptığı çalışmalarının yanında şiirle de uğraşmıştır. Kendisinin Farsça yazdığı bir beyitte günümüzde kadar ulaşmıştır.  İşte, Ali Kuşçu gibi önemli bilim insanları görülüyor ki tek bir isle uğraşmamışlar aynı zamanda pek çok işle uğraşmışlar ve günümüzde yaşanan teknolojik gelişmelerin temelini atmışlardır.

Aziz Sancar ise en güncel bilim insanlarındandır. DNA üzerine yapmış olduğu çalışmalarıyla ülkemizdeki gençlere iyi bir örnek olmuştur. Bizden de bilim insanlarının çıkabileceğini göstermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir