Hangi acil durumlarda, hangi kişi veya kurumlardan yardım istersiniz?

Hangi acil durumlarda, hangi kişi veya kurumlardan yardım istersiniz?

Acil durumlar çoğu zaman hayati önem taşımaktadır. Bu gibi durumlarda kimlere ve nerelere ulaşmamız gerektiğini öğrenmeliyiz. Bunun için acil şartlarda arayacağımız kuruluşların numaralarını bilmeliyiz. Acil durumlar dediğimiz olaylar yangın, trafik kazası, sel, deprem gibi durumlardır.  Örneğin yolda giderken bir trafik kazasını denk gelirsek öncelikle ambulansı yani 112’yi aramalıyız. Sağlık görevlilerinin yaralının sağlık durumunu kontrol edip hastaneye götürmeleri için. Aynı zamanda trafik polisini yani 154’ü aramamız gerekir.

Polis ekiplerine ve ambulansa kazanın gerçekleştiği yeri bildirmeliyiz. Mesela kendi evimizde veya çevremizde bir yangın olursa itfaiyeyi yani 110 u aramalıyız. İtfaiye, yangın söndürme işlemini yapan kuruluştur. Yangını söndüren kişilere de itfaiyeci denir. Yangın durumunda yine aynı şekilde 112’yi arayıp ambulans istemeliyiz. Sağlık ekibinin dumandan zehirlenen kişilerin ilk müdahalelerini yapıp hastaneye götürmeleri için. Polisi de aramalıyız.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Örneğin deprem durumlarında birden fazla ambulansın ve kurtarma ekibinin olması gerekiyor. Burada yaralanan kişilerin çoğunun durumu ciddi oluyor ve mümkün olduğunca hızlı bir şekilde hareket edilmesi gerekiyor. Özet olarak bizim bütün acil durumlarda, polise ve ambulans ekibine haber vermemiz gerekiyor. Sağlık ekibinin bu gibi durumlarda ilk müdahalesi çok önemlidir. Ve bir an önce yaralının daha iyi tedavi edilebilmesi için mümkün olduğunca hızlı bir şekilde hastaneye ulaştırılması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.