Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi

“Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi” (Kanuni Sultan Süleyman, Dîvân-ı Muhibbî, Cilt: III, s. 460.) Yukarıdaki dizelerde Kanuni Sultan Süleyman ne anlatmak istemiştir? Yorumlayınız.

Osmanlı padişahlarından olan Kanuni Sultan Süleyman’ın bu sözü aslında genel itibariyle bizlere sağlığın hayatımızdaki öneminden bahsetmektedir.

Bizler sağlığımızın olmadığı hiçbir noktada herhangi bir gücün varlığı ile o sağlığımızı geri getiremeyiz. Sağlığını kaybetmiş ve büyük bir bozguna uğramış bir halk ancak o hastalığa bulunacak şifa ile kendine gelecektir. Devleti’nin varlığı, sadece olduğu yerde bulunuşu ne kadar güçlü ve kudretli olsa bile sağlık her zaman için hangi noktadan bakılırsa bakılsın gücü ve kuvveti daha üstün olandır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Dizeleri açıklayacak olduğumuzda halk içinde muteber bir nesne yok derken; muteber daha değerli kıymetli anlamlarına gelmektedir. Yaşadığımız dünya içerisinde, bulunduğumuz ortamda devletin varlığı kadar daha önemli bir şey yok denmektedir. Toplumdaki huzuru, barışı sağlayan ve düzen sağlayan bir kavramdır. Devletin olmadığı ve bir devlet düzeni ile yönetilmeyen ülkeler yok olmaya ve başka milletlerin altında eriyip gitmeye mahkumdurlar. İlk satır, mısrada anlatılmak istenen şey budur; devletin kıymetli olduğu ve hiç bir nesnenin ya da bir şeyin onun kadar değerli olmadığı söylenir.

İkinci mısra’ya baktığımızda bir önceki mısra’yı çürütür nitelikte bir yapıya sahiptir.

“Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi” derken burada sıhhat yani sağlık anlamına gelmektedir. Demek istenen şey şudur; en güçlü, kuvvetli yada kudretli devletin yönettiği bir halk tabakasında olsan dahi cihan dediği dünya oluyor. Dünya üzerinde sağlık kadar daha kuvvetli ve kudretli bir güç yoktur, demek istemiştir. İnsan sağlığının ya da halk sağlığının önüne hiçbir devlet gücünün geçemeyeceğini en önemli şeyin kişinin sıhhati olduğunu söylemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.