Halk hikâyelerinin genel özellikleri hakkındaki düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Halk hikâyelerinin genel özellikleri hakkındaki düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Bugün sizlere Halk hikâyelerinin belli başlı özelliklerini anlatacağım. Öncelikle Halk hikâyesinin tanımını yapmam doğru olacaktır: Halk arasında ağızdan ağza anlatılan ve genellikle bir aşkı veya bir kahramanlığı ele alan, kimin söylediği belli olmayan hikâyelerdir bunlar.

Hikâyeleri okuduğumuzda gerçeğe yakınlığı hemen dikkatimizi çeker. İnsan bu hikâyeleri dinlediğinde mutlaka kendinden bir parça bulur. Bunun sonucu aslında hikâyenin kahramanlarının halka mal olmasıdır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Bir nevi destanların devamı niteliğindedir Halk hikâyelerimiz. Ama zamanla yerlerini modern hikâyelere bırakmışlardır. Ancak bu değişim evresi olumlu anlamda meyvelerini vermiştir. Birçok yazar yazdığı kitabının ilhamını bu Halk hikâyelerinden almıştır. Özellikle Dede Korkut Hikâyeleri, Ferhat ile Şirin gibi…

Halk hikâyelerinde aşk ve kahramanlık temaları işlenirken anlatım düzyazı ve şiir şeklinde olabilmektedir. Bu nedenle çoğunlukla hikâyede anlatıcı ya meddahtır ya da saz ile duygularını anlatmaya çalışan âşık. Anlatılan hikâyeler döneminin yaşama şeklini yansıtırken sade ve anlaşılır bir dil kullanılmaktadır.

İşte Halk hikâyesinin en önemli özellikleri bunlardır. Yani şimdilerde bir halk hikâyesi yazacak olsak sanırım teknolojik özellikleri olan bir kahramanımız olurdu.  Ancak mutlaka ve mutlaka kahramanımız halka hitap ederdi.

Hatırlıyorum da çocukluğumda sokaklarda ellerinde çarşaf çarşaf basılmış hikâyeleri bağıra bağıra satmaya çalışan destancılar olurdu. O satıcının fermancı edasıyla anlattığı o hikâyelerin Halk hikâyesinin ta kendisi olduğunu da ayrıca vurgulamak isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.