Halime Çavuş’u tanıtan bir sunum hazırlayınız.

Halime Çavuş’u tanıtan bir sunum hazırlayınız.

Milli Mücadele döneminin önemli isimlerinden biri olarak kabul edilmiş. Düşmandan korkmadan ne kadar cephe gerisinde durması gerektiğini bilse bile o bir şekilde savaştaki askerlerden biri olmayı başarmıştır. Erkek kılığına girmesi ile nam salmış olan, Halime Çavuş pek çoklarına büyük ders vermiştir. Askere gitmesi gereken ama bundan kaçan, korkaklık yapan herkese büyük bir örnek olmuştur. Kadın olmasına rağmen de kadınların askere gitmediğini bilmesine rağmen erkek kılığına giren Halime Çavuş özellikle; İnebolu, Sakarya savaşlarında önemli bir rol oynamıştır. Burada askerleri cepheye taşımış ve büyük kağnıları sırtlanmıştır.

Büyük zafere gidilirken tam da İnebolu Savaşı’nda yaralanmıştır. Mustafa Kemal onun kadın olduğunu fark etmiştir, fark edişi de şu şekilde yaşanmıştı. Büyük cephaneler taşınırken cephaneler, yağmur suyundan dolayı zarar görmesin diye üzerindeki montu bunların üzerine sermişti.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Bunun üzerine dikkat çekmiş ve kim olduğu sorulduğunda kimliği tespit edilmişti. Mustafa Kemal bununla çok gururlandı ve bunun üzerine ona savaş bittikten sonra bizzat Atatürk tarafından Ankara’da Çavuş rütbesi verilmiştir.

Bir kadın olarak vatan ve millet sevgisi ile coşmuş olan ve tüm hayatını vatanına adamış olan Halime Çavuş pek çoklarının savaştan korktuğu, bazen geri adım attığı ve tüm umudunu kaybettiği zamanda o pes etmemiştir. 75 yaşına kadar yaşamış sonrasında vefat etmiştir. Onun ölümünün ardından pek çok okula ismi verilerek yaşatılmaya çalışılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.