Haksızlığa uğradığınızda duygularınızı nasıl ifade edersiniz?

Haksızlığa uğradığınızda duygularınızı nasıl ifade edersiniz? Açıklayınız.

İnsan bulunduğu ortamda iletişim kurarak diğer canlılar ile hayatta var olabilen bir yapıya sahiptir. Bu şekilde düşündüğümüzde duygu ve düşüncelerini ifade edebilecek özgür bir alan muhakkak ki bulunmalıdır. Her insan doğuştan konuşabilme, yaşayabilme ve kendini savunabilme gibi kişisel haklara sahiptir.

Hak ve özgürlüklerin her insan için eşit olarak dağılım gösterdiği bir hayatta yaşamaktayız. Kişisel hak ve özgürlük alanlarımıza girecek bir başkası tarafından herhangi bir mağduriyet durumu haksızlık ya da kişinin sahip olduğu özlük haklarına karşı yapılacak bir hamlede kendisinin koruyabilmesi ve bunu rahatlıkla ifade edebilmesi önemlidir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Günlük hayat içerisinde kişisel sınırları aşan hareketlere maruz kalan kişilerin haksızlığa uğradığı durumlarda kendini savunması gerekir. Böyle bir süreçte kişinin karşıdaki kişiye sınırlarını göstermesi ve yaptığı hareketin aslında kendi sınırını aşan bir tavır olduğunu ve bunun doğru olmadığını, böyle bir şey yapmaya hakkı olmadığını söyleyebilmesi gerekmektedir.

Bunu söyleyemediği durumlarda böyle bir haksızlığa maruz kalan kişi kendinden büyük kişilerden ebeveyninden ya da öğretmenlerinden bu konuda yardım alması ve bu durumu paylaşması gerekir. Bazen gücümüzün yetmediği noktalarda büyüklerimizden yardım alabilmek ve haksızlığa uğradığımızı düşünürsek bu konuda ne yapabileceğimize dair fikir birliği yapmak en doğru yoldur.

Sonuçta unutmamalıyız ki; her insan yaşadığı hayat içerisinde kendi alanında huzurlu ve mutlu olması gereken bir ortam oluşturmalıdır. Kendi yaşantısında hakkı olan ve doğuştan verilmiş olan her türlü özgürlülüğün bir başkası tarafından kısıtlanmasına engel olmalıdır.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın