Hakkınız gözetildiğinde neler hissedersiniz?

Hakkınız gözetildiğinde neler hissedersiniz?

Allah u Teala, Kur’an- Kerim’de insanların adaletle davranmalarını emretmiştir. Bir konuda haksızlığa uğramak insanları çok üzer. Bazı durumlarda insanların kendini bu haksızlıktan kurtarmaya gücü yetmez. Yetkili kişilerin veya birilerinin sizin hakkınızı savunması gerekir. Örneğin, sınıfta yapmadığınız bir şeyden dolayı suçlanabilirsiniz. Kendinizi savunsanız bile bazen haklı olduğunuzu ispat edemeyebilirsiniz. Fakat sınıftan birinin çıkıp, hayır o arkadaşımız yanlış yapmadı demesi bile kişiyi son derece mutlu eder. Sizi ve haklılığınızı savunan kişi şayet öğretmeniniz veya idareciniz ise kendinizi daha kuvvetli hissedersiniz.

Adalet, hak ile haksızın ayırt edilmesidir. Hakkın gözetilmesi ve hakkın ortaya konulması adalettir. Adalet, her şeyi yerli yerine koymaktır. Doğru hüküm vermek haksızlıktan sakınmaktır. Adaletin tersi, adam kayırmak, haksızlık, zulüm gibi kötü davranışlardır. İlk peygamber Hz. Adem’den son peygamber Hz. Muhammed’e kadar bütün peygamberler adaletli olmayı ve hakkı savunmayı tavsiye etmiştir. İnsanlar adalete uyup hakkı savunduğu müddetçe dünyada huzur, barış ve mutluluk hakim olacaktır. Hak ve adalet savunması yapılırken dil, din, ırk ve millet ayrımı yapılmaz.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

İnsan olan herkes adaleti ve hakkı hak eder. Atalarımız tarih boyunca hep adalet ve hak savunuculuğu yapmıştır. Böyle olduğundan dolayı çeşitli milletten insanlar huzur ve mutluluk içerisinde aynı devlette yaşamıştır. Birisinin diğer kişinin hakkını gözetmesi onun hakkında güzel duygular beslediğinin göstergesidir. Güzel duyguların beslenmesi hakkı gözetilen kişiyi mutlu ve huzurlu hissettirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir