Hak ve özgürlüklerimizi sınırlayan tek şey başka insanların hak ve özgürlükleridir.

“Hak ve özgürlüklerimizi sınırlayan tek şey başka insanların hak ve özgürlükleridir.” sözünü açıklayınız.

Hak ve özgürlüklerin sınırları anayasa ve kanunlar ile sınırlanmıştır. Bu sınırı belirleyen husus ise hak ve özgürlüklerin kullanılmasından zarar doğması ile başlamaktadır. Bunu biraz daha açmak gerekirse, insanlar bazı haklar ve özgürlüklere sahiptir. Bu hakları da kullanmakta özgürdürler ve bu hakları kullanmaları sınırlandırılamaz. Ancak bu durumun bazı istisnaları vardır. İnsanlar hak ve özgürlüklerini kullanırken diğer insanların haklarına müdahalede bulunmamaları gerekmektedir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Hak ve özgürlüklerin sınırlandırılıp sınırlandırılamayacağı yüzyıllardır hukukçular ve felsefeciler tarafından tartışma konusu olarak ele alınmaktadır. Bu konuda net bir şekilde kabul edilen ve diğer görüşe üstünlük kurabilen bir görüş ortaya çıkmamıştır. Ancak anayasalar ile hak ve özgürlüklerin sınırlandırılabileceği durumlar düzenlenmiştir. Örneğin Türkiye’den örnek verecek olursak, Türk Anayasasında olağanüstü hallerde hak ve özgürlüklerin sınırlandırılabileceği öngörülmüştür. Bunun sebebi ise kamu düzenidir. Yani burada hak ve özgürlüklerin sınırlandırılmasının sebebi olarak insanların tümünün haklarını koruyabilmek gösterilmiştir. İnsanların tümünün haklarını korumak için temel hak ve özgürlüklerinin sınırlandırılabilmesi çoğunluğun yararına olabilecektir. Çünkü genel güvenlik için ivedi bir şekilde hareket etmek gerekmektedir. Bu sebeple de hak ve özgürlükler olağanüstü hâl dönemlerinde göz ardı edilebilmektedir.

Olağanüstü hallerde hak ve özgürlüklerin kısıtlanabilmesinin sebebi de aslında diğer insanların hak ve özgürlüklerinin korunabilmesidir. İlk örnekte bahsedilen durumda olduğu gibi bu örnekte de hak ve özgürlükler aslında kısıtlanmıyor diğer insanların hak ve özgürlüklerinin korunması sağlanıyor olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir