Hacim Ve Sıvı Ölçüleri 6. Sınıf Matematik

Aşağıda gördüğünüz gibi Sıvı ölçüleri yukarıya çıkarken sıfır(0) çıkarılır, aşağı inerken sıfır(0) eklenir.

Temel birim L(Litre)’dir.

1L=1000m’DİR.

1000mL=1L’dir.

1dm3=1L

cats

1dm3=1L

SIVILARI ÖLÇME
Sıvı, maddenin ana hallerinden biridir. Sıvılar, belli bir şekli olmayan maddelerdir, içine konuldukları kabın şeklini alırlar, akışkandırlar. Sıvı ölçüsü temel birimi litredir.
Sıvı Ölçüleri
kilolitre(kL)
hektolitre(hL)
dekalitre(daL)
litre(L)
desilitre(dL)
santilitre(cL)
mililitre(mL)

Büyük birimler küçük birimlere çevrilirken, her basamak inişte 10 ile çarpılır.
Küçük birimler büyük birimlere çevrilirken, her basamak çıkışta 10 ile bölünür.
1L = 100 cL
1L = 1000 mL
1L = 1dm3 = 1000cm3
SIVI
Sıvıları ölçmek için kullanılan ölçü birimlerine sıvı ölçü birimleri denilmektedir. Sıvılar belli bir biçimi olmamasından dolayı sadece özel yöntemler kullanılarak ölçülmektedir. Maddenin hallerinden birisi olan sıvı, akışkan yapıda olduğundan dolayı ölçüm yapmak için standart hale getirilmiş olan kaplar kullanılmaktadır. Sıvı ölçü birimleri kendi arasında alt ve üst birimlere çevrildiğinden dolayı sizlere sıvı ölçülerini çevirme örnekleri hakkında da bilgi vereceğiz.
Sıvı ölçü birimlerinden birisi olan litre, günümüzde en çok kullanılan birimdir. Karşınıza çıkacak matematiksek ifadelerde bu birim (L) harfi ile gösterilmektedir. Çok küçük ya da çok büyük hacme sahip olan sıvıları litre olarak ifade etmek çoğu zaman zorluk çekilmesine neden olduğundan dolayı litrenin üst birimleri ve alt birimleri de oluşturulmuştur. Ayrıca matematiksel olarak ifadeyi kolaylaştırmak adına hacim ile litre arasında da kıyas yapılmıştır. Bu nedenden dolayı çoğu zaman sıvı maddeler litre yerine bir hacim birimi olan metreküp ile de ifade edilmektedir. Litrenin hacimsel olarak nasıl ifade edildiğini bilmiyorsanız makalemizin devamından litre ve metreküp arasında nasıl bir bağıntı kurulduğu hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

HACİM ÖLÇÜLERİ
Bir cismin uzayda kapladığı yere hacim denir.Cisimlerin hacimlerini de hacim ölçüleri ile ölçeriz . Hacim ölçüleri metre sistemine göre düzenlenmiştir. Hacim ölçüsü birimi metreküptür. Bir metreküp boyutlarından biri bir olan bir küpün kapladığı hacime eşittir.

Metreküpün katları ve askatları vardır. Hacim ölçüleri biner biner küçülürler biner biner büyürler.

Metreküpün askatları:

Desimetreküp:
Boyutlarından biri bir desimetre uzunluğunda olan bir küpün hacmi bir desimetreküptür Bir metreküp içinde 1 000 desimetreküp vardır.
Santimetreküp:
Boyutlarından biri bir santimetre uzunluğunda olan bir küpün hacmi bir santimetreküptür. Bir desimetreküpün içinde bin santimetreküp bir metreküp içinde 1 000 000 santimetreküp bulunur.
Milimetreküp:
Boyutlarından biri bir milimetre uzunluğunda olan bir küpün hacmi bir milimetreküptür. Bir santimetreküpte 1 000 milimetreküp bir desimetreküpte 1 000 000 milimetreküp bir metreküpte 1 000 000 000 milimetreküp bulunur.

Metreküpün katları kullanılmamaktadır.

Hacim ölçüleri nasıl yazılır? Nasıl okunur?

Hacim ölçüleri hangi birime göre yazılacaksa o birimi gösteren tamsayı yazılır sonra sağına bir virgül konur. Bundan sonra da askatları üçlü rakamlar halinde yazılır. Sayının sağına da o birimin kısaltılmışı yazılır. Okunuşta her basamak kendi birimine göre okunur.

CİSİMLERİN HACİMLERİ

Cisimler 3 boyutlu oldukları için hacimleri vardır.Bu boyutlar en boy ve yüksekliktir.Bir cismin hacmi o cismin içini dolduran birim küplerin sayısına eşittir.Hacim V harfi ile gösterilir.

KÜPÜN HACMİ:

Yukarıda bir kenarı 3 cm olan bir küpün tabanına hacmi 1 santimetreküp olan birim küplerden 3 x 3 = 9 tane yerleştirilmiştir.Küpün yüksekliği de 3 cm oldığundan tabana yerleşmiş olan 9 küpten yukarıya doğru 3 sıra daha konulur.Böylece
küpün tamamına; 3 x 9 = 27 küp yerleştirilmiş olur.

Yani bir küpün hacmi 3 kenarının çarpımına eşittir.Diğer anlamda küpün hacmi taban alanı ile yüksekliğinin çarpımıdır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Oy, Ortalama: 1,00 toplam 5)
Loading...

“Hacim Ve Sıvı Ölçüleri 6. Sınıf Matematik” için 8 yanıt

  1. Eeeeeeffffssooo ????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????bu gidişle Profesör bile olurum ????????????????????????????????✂????????????✏✏????????????

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir