Hacca ve umreye gidenler Mekke’nin yanı sıra Medine’ye de giderler.

Hacca ve umreye gidenler Mekke’nin yanı sıra Medine’ye de giderler. Sizce bunun sebebi ne olabilir?

Mekke, Allah’ın evi Kâbe’nin olduğu yerdir. Hac ve umre ibadetlerinin yapıldığı adrestir. Medine, Peygamberimizi misafir eden ve Ravza adı verilen kabrinin bulunduğu şehirdir. Yesrib de denilen Medine, Mescidi Nebevi yani Peygamber Mescidinin yer aldığı yerdir. Hac ve Umre için Mekke şehrinde bu ibadetleri yapanlar, muhakkak Medine şehrine de gelerek Peygamberimizi ziyaret ederler.

Peygamberimizin kabrini ziyaret edenlere, Peygamberimizin şefaatinin vacip olacağı mealindeki hadisler, insanları Medine şehrine getirmektedir. İslam’ı tebliğ ile görevlendirilen Peygamberlerine olan sevgi ve saygılarını sunmanın yanında, bu ödüllere de nail olmak istedikleri için Müslümanlar, Yesrib şehrine gelirler. Bu övgü ve ödülü almak isterler. Cennete gitmenin ve cehennemden kurtulmanın anahtarı olarak görülen Peygamberimizin şefaati için Müslümanlar, Medine’ye gelmektedirler.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Peygamberimizin bir diğer hadisinde mealen, Peygamber Mescidinde kırk vakit aralıksız ve peş peşe cemaatle namaz kılan kişinin cehennemden kurtuluş beraatını alacağı ödülü için de Müslümanlar Medine şehrine gelmektedirler. Medine, İslam dininin en önemli merkezlerindendir. İslam bu şehirden tüm dünyaya yayıldı. Cennetle müjdelenen ilk sahabeler ile ilk halifelerin kabirleri bu şehirdedir. İlk Müslümanların yaşadıkları ve yaptıkları şeylerin izlerini görmek için insanlar bu şehre akın ederler.

Bu şehirde Peygamber ve ilk Müslümanlar yaşadı. Müslümanlar, dinlerinin ilk yaşayanlarının izlerini ve coğrafyasını görmek istemektedirler. İlk Müslümanların kabirlerini ziyaret etmek istemektedirler. Peygamberimiz, evi ile minberinin arasını cennet bahçesi olarak nitelendirdiği mealindeki hadisleri bilen Müslümanlar, cennet bahçesinde namaz kılmanın hazzını yaşamak için bu şehre gelirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir