Hac, umre ve kurban kavramlarının anlamları hakkında bir araştırma yapınız.

Hac, umre ve kurban kavramlarının anlamları hakkında bir araştırma yapınız.

Hac, İslamiyet’in beş şartından birisi olup, maddi durumu ve sağlığı yerinde olan Müslümanlara hayatlarında bir kez gitmenin farz olduğu, hem mal hem de beden ile yapılan bir ibadettir. Mekke’de bulunan Kabe civarında belirli vakitte ve belirli mekanlarda yapılan çeşitli faaliyetler ile hac görevi yerine getirilmiş olur. Hac Müslümanlara hicretten sonra farz kılınmıştır.

Umre, hac ibadetinden farklı yönlerinden dolayı ayrılır. Hac ibadetinde belirli vakit ve Arafat vakfesi görevi var iken, umrede belirli bir vakit ve vakfe yapma zorunluluğu yoktur. İsteyen istediği zaman umre için Mekke’yi ve hac için ziyaret edilen özel mekanları ziyaret edebilir. Hac ile umre Müslümanlar tarafından küçük hac ve büyük hac olarak tanımlanmaktadır. Umre “küçük hac” olarak belirtilmiştir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Kurban, sözlükte “yaklaşmak ve Allah’a yakınlaştıran şey” anlamına gelmektedir. Kurban ibadeti yılın belirli zamanında, kurban olma şartlarını taşıyan hayvanlardan birinin alınıp Allah rızası için kesilmesiyle gerçekleşir. Kurban, mal ile yapılan bir ibadettir. Bundan dolayı maddi durumu yeterli olmayan kişilerin üzerinde kurban kesme yükümlülüğü yoktur. İnsanların kestiği kurbanların önemi et değil, manevi olarak Allah’a yakınlaşmak olmalıdır. Kesilen kurbandan kişi başına düşen pay üçe bölünmeli ve kurban kesen kişi sadece üçte birini kendisine almalıdır. Diğer üçte ikisini ihtiyacı olanlara dağıtmalıdır. Bu şekilde kurban ibadeti doğru yapılmış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.