Hac nasıl yapılır? Anlatınız.

Hac nasıl yapılır? Anlatınız.

Hac yapmak için öncelikle kişilerin hangi haccı yapacağına karar vermesi gerekir. Hac ifrat, kıran ve temettü haccı olmak üzere üç çeşittir. Kişilerin hangi haccı yerine getireceklerine karar vermesinin ardından ihrama girmesi gerekir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın
  1. Hac ibadetini yapacak olan kişilerin hac ibadeti yapmak için niyet etmeleri gerekir. Niyetin hemen ardından ise erkekler iki parçadan oluşan hac kıyafetlerini giyerken kadınlarda hac ibadeti için gerekli olan kıyafetlerini giyerler. İhramda yapılması gereken bir diğer ibadet ise telbiye getirmektir. Telbiye ise “Lebbeyk Allāhümme lebbeyk lebbeyk la şerîke leke lebbeyk inne’l-hamde ve’n-ni‘mete leke ve’l-mülk la şerîke lek’’ şeklinde zikredilmektedir.
  2. Hacıların ihrama girdikten sonra Mi’kat adı verilen bölgelerden birine giderek hac yapmaya başlaması gerekir. 5 adet mikat bölgesi vardır. Bunlar: Yelemlem, Karn’ül- menazil, Cuhfe, Zatüır ve Zulhuleyfe’dir.
  3. Mikattan geçen hacıların Kabe’yi sol tarafına alarak Hacer’ul Esved taşından başlayarak Kabe’yi 7 kere etrafından tavaf etmeleri gerekir.
  4. Tavafın ardından Safa ve Merve tepeleri arasında 4 gidiş, 3 dönüş yani Sa’y ibadetinin yapılması gerekir.
  5. Harem sınırında bulunan bölge olan Arafat’ta hacıların vakfe yapması gerekmektedir. Arafat vakfesinde namaz kıldıktan sonra kıbleye karşı dönerek tekbir, telbiye salavat ve tehlil getirilmesi gerekir.
  6. Arafat Vakfesi’nin ardından Arafat ve Mina arasında bulunan Müzdelife’ye gelinerek burada da namaz kılınır ve teşrik tekbirleri getirilir. Burada gecelenir ve gece boyu ibadet edilir.
  7. Kurban bayramının birinci gününde Müzdelife’den Akabe bölgesine gelinerek burada şeytan taşlama görevi yerine getirilir. Şeytan taşlama sonrası kurban ibadeti yerine getirilir ve hacılar ihramdan çıkarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir