Hac, insan davranışlarını nasıl etkiler?

Hac, insan davranışlarını nasıl etkiler? Belirtiniz.

Hac insanlar için kolaylıkla yapılabilen bir ibadet değildir. İnsanlara ömürlerinde bir ve ya birkaç kere nasip olabilecek bir ibadet olduğundan dolayı çoğu insan için hac yapmak hayata çeki düzen vermenin de karşılığıdır. İnsanlar hacca gittiklerinde bütün günahlarından vazgeçerek ve tövbe ederek bu ibadeti yerine getirmeye çalışırlar. Hac ibadetinin yerine getirilmesinden sonra ise daha önce işlenmiş olan günahlar işlenmemeye çalışılır.

Aslında hac insanlar için bu noktada birçok günahtan vazgeçiş ve yeni bir sayfa açmak anlamına gelmektedir. Gün içerisinde dedikodu ve ya gıybet yapan insanlar hacda geçirdikleri günleri düşünerek bu davranışlarını bir kenara bırakabilirler. Alkol tüketen bir kişi hac ibadetinden sonra bu alışkanlığı bir kenara bırakarak daha faydalı işler yapmaya başlayabilir. Hac ibadeti bu konuda kesin bir dönüşle kötülükten yüz çevirmek isteyen insanlar için bir çıkış kapısı gibidir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Hac ibadeti yapılırken Hz. Peygamber’in yaşadığı dönemleri hatırlamak ve insanların bir arada ibadet yaptığını görmek insanların ibadetlerine daha fazla yönelmesini sağlamaktadır. Çoğu insan hacdan döndükten sonra hala hacda birlikte yaptığı ibadetlerin tadını almak için daha fazla ibadet yapmaya başlamaktadır. Ayrıca Hz. Peygamber’in döneminde nazil olan ayetleri canlı canlı yaşamış gibi hisseden insanlar dinimizdeki pek çok meseleye daha detaylı ve hassas bir şekilde yaklaşabilmektedir. Hac insan davranışlarında sadece Allah’a yönelerek hareket etmeyi sağlayacak manevi bir güç sunmaktadır. Bu nedenle hac dönüşü çoğu kişi dünyalık işler yerine ahireti düşünerek hareket etmekte ve manevi anlamda Allah’a büyük bir ihlasla bağlı hale gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir