Hac ibadetinin dinimizdeki önemini açıklayınız.

Hac ibadetinin dinimizdeki önemini açıklayınız.

Hac ibadeti dinimizde mal ve beden ile yapılan ibadetlerden biridir. Hem bedenen hem de eldeki malın Allah yolunda harcanması ile yerine getirilen bu ibadet kişilere bireysel anlamda faydalar sağladığı gibi toplumsal anlamda da faydaları bulunmaktadır. Kabe’ye yapılan bu ziyaret esnasında insanlar daha ihlaslı bir şekilde hareket ederek kendilerini sürekli Allah’ın huzurundaymış gibi hissetmektedir. Dinimizde de bireylerin hayatında Allah’ı görüyormuş gibi ibadet etme bilinci ise çoğu zaman ibadetlerdeki hassasiyeti artırmaktadır. Hac ibadeti sırasında İslam dininin kurulduğu bölgede bulunmak insanların dini olarak anlatılan kıssaları bizzat yaşıyormuş gibi hissetmesini sağladığından dolayı da bireysel olarak manevi bir iklimde bulunmalarını sağlamaktadır.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Toplumsal olarak hep birlikte ibadet etme ve farklı ülkelerden insanlarla bir araya gelindiğinde dahi büyük bir uyum içerisinde yaşandığını görmek açısından hac ibadeti önemli olmaktadır. İslam dini ibadetleri yerine getirme hassasiyetini önemsediği kadar toplumun birlik ve beraberlik içerisinde olmasını ve birlikte ibadet edebilme hazzına kavuşmalarını da ister.

 

Hac ibadeti ise toplumsal olarak bireylerin birbirine ısınmasını, birbirlerine karşı saygılı, hoşgörülü ve paylaşımcı olmalarını sağlayan ibadetlerden olmaktadır. Ayrıca hac ibadeti Allah’a her zamankinden daha yakın olma imkanıdır. Allah’ın evi olan Kabe’de bulunmak ve Allah’a dua etmek kulların Allah’a her zamankinden daha yakın oldukları bir andır. Hac ibadeti esasında geçmişte yapılan günahlar için tövbe edilmesi ve bu günahların hacdan sonra yeniden tekrarlanmayacağına söz verilmesi ise insanların günahlarından vazgeçmesi açısından oldukça önemli olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir