H Harfi ile Başlayan Meyveler

H Harfi ile Başlayan Meyveler

Hayıt Meyvesi

Sonbahar mevsimine özgü olan Hayıt meyvesi, yemiş verdiği ağacın ismini alır. Özellikle kış mevsiminde etkisini kaybeden ve yaprak döken bu ağaç baharat karışımı aromatik kokulu bir yapıdadır.

Kışın yapraklarını dökerken yaz sonuna doğru da yeşeren ve çiçek veren, sonbaharda da meyve veren ağacın meyvesidir. Rengi genelde beyaz ve mor olan çiçekli ağacın meyvesi olan Hayıt, acımsı bir tada sahiptir.

Meyve ağaçtan toplandığında kurutulur ve bu şekilde tüketilir. Ağrı ve sızılara iyi gelen Hayıt, sene sonunda toplanmaya daha müsait hale gelir. Daha olgunlaşmış ve daha koyulaşmış hale gelir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Hindistan Cevizi

Ülkemizde yetiştirmeye elverişli olmayan tropikal iklim meyvesidir. Hindistan cevizi, oldukça ünlü ve sevilen bir meyve olmakla beraber tropik yapıdadır. Uzun ve enli yapraklara sahip olan Palmiye ağacına has bir meyvedir. Ağacın tepesinden toplanan meyvelerin ülkemizde yoğun olarak satışı yapılmaktadır.

Dışı kahverengi ve tüylü sert bir kabuğu bulunan Hindistan cevizinin içi beyaz ve suludur. Sıcak iklimlere özgü olan bu meyvenin içi insanı ferahlatan bir içeriğe sahiptir. Bu meyve sadece olduğu gibi tüketilmez. Farklı alanlarda ve farklı şekillerde kullanılmaktadır. Yiyecek sektörü olmak üzere, tekstil, parfümeri, kozmetik gibi çeşitli alanlara yayılmıştır.

Besleyici bir meyvedir. Potasyum, Sodyum ve Kükürt mineralleri açısından da zengin olan Hindistan cevizi; mide rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir.

Hurma

Tropikal iklim meyvesi olan hurma iki farklı şekli ile karşımıza çıkmaktadır. Tropikal ağaçta yetişen ve genellikle tırtıklı yapıdaki bu ağacın tepesinden toplanan Hurma, tatlı bir meyvedir.

Gri renkte ve oldukça geniş bir ağacı bulunan Hurma, oldukça sıcak ve çöl ikliminde yetişebilme özelliğine sahiptir. Kırmızı tonlar ve koyu kahve tonlarında bulunur.

Ülkemizde sıklıkla tüketilen besin değeri ve doyuruculuk açısından oldukça güçlü bir besin olan Hurma, genellikle dini bir bayram olan; Ramazan aylarında tüketilmektedir.

Türkiye’de Akdeniz ikliminde yetişir. İçerisinde bol miktarda mineral ve vitamin barındıran lif kaynağı bir meyvedir.

Hünnap

Dikenli bir ağaç yapısına sahip olan Hünnap, görüntüsü ile eiği andırmaktadır. Sarı renkli çiçekleri olan bu meyve aromatik ve hoş bir kokuya sahiptir. Cehrigiller içinde yer alan Hünnap oldukça şifalı bir meyvedir.

Kökeni Çin’e dayanan bu meyve özellikle bahar aylarında meyve veren bir ağacın ürünüdür. Sert iç tohumları bulunan bu meyve olgunlaştıkça,  kırmızımsı ve kahverengiye çalan bir renge doğru dönüşüm gösterir.

Halkın şifa kaynağı olarak gördüğü Hünnap meyvesi, kuru öksürükte göğüs yumuşatıcı ve öksürüğe iyi gelen bir şifa meyvesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.