Güzellik bir zevktir. Güzelliği oluşturmak ise bir sanattır.

Güzellik bir zevktir. Güzelliği oluşturmak ise bir sanattır sözüyle ilgili duygu ve düşüncelerinizi arkadaşlarınıza anlatınız.

Güzellik kavramı kişiden kişiye değişir. Benim çok sevdiğim renk başkadır arkadaşımın sevdiği renk başkadır. Ben gülü severim bir diğeri papatyayı. Ben tütün kolonyası severim arkadaşım ise limon kolonyasını sever. Bu kişilerin zevklerine göre değişmektedir. Güzellik kavramı da bu zevkler gibi görecelidir. Yani kişiden kişiye değişmektedir. Bizler güzellikleri görebilmek için sanatçıların oluşturdukları eserleri inceleriz. Çünkü güzelliği en somut şekilde bizlere sunana kişiler sanatçılardır. Sanat dediğimiz uğraş da işte bu güzellikleri oluşturma uğraşıdır. Sanatçı iç dünyasından gelen güzel duyguları dış dünyaya değişik araçlarla aktarmaktadır. Bazen bir şair şiir ile duygularını ifade ederken bazen de bir ressam yaptığı resimlerle bu duygularını ve bu güzellikleri bize aktarmaktadır.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Sanat dalları her zaman insanların iç dünyasına güzellik tohumu ekmek üzere hazırlanmıştır. Bu sebeple sanat eseri=güzelliğin yansıması demek mümkündür. Bu güzelliklerin mimarı da sanatçılardır. Sanatçılar hayata bizden çok farklı gözlerle bakmaktadır. Bu sebeple bizim göremediğimiz ayrıntılar sanatçıların eserlerinde bizim gözlerimizin önüne serilir. Sanatçılar çok daha hassas bir şekilde yaşarla hayatı. Bu hassasiyet güzelliklerin ortaya çıkmasında oldukça etkili bir durumdur. Sanatçı güneşin doğuşunu bizim algılayışımızdan çok daha farklı algılar. Bir ressamın şiirinde güneşin doğuşunu nasıl çizdiğini gördüğümüzde ona hayran oluyoruz ve güneş böyle mi doğuyor diye bir daha bir daha güneşe bakma ihtiyacı hissediyoruz. Sanatçılar dünya üzerindeki güzellikleri bizim gözümüzün önüne sermektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 Oy, Ortalama: 3,33 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir