Güzel söz söylemek ve güzel davranışlarda bulunmak neden önemlidir?

Güzel söz söylemek ve güzel davranışlarda bulunmak neden önemlidir? Açıklayınız.

İnsan, Allah’ın (cc) yeryüzündeki halifesidir. En güzel şekilde yaratılmıştır. İnsan, Allah’ın yeryüzündeki temsilcisi ise O’na (cc) layık bir şekilde yaratılmıştır. Peygamber Efendimiz (sav) biz insanlara örnek olması için gönderilmiştir. O’nun (sav) hayatına baktığımızda arkadaşlarına, eşine, dostuna kötü söz kullandığını görmemekteyiz. Yanlış yapan birini gördüğünde uyarırken dahi kullanacağı kelimeleri dikkatlice seçerek konuşmuştur.

Bakara Suresi 83.ayetinde; insanlara güzel söz söyleyin buyrulmaktadır. İsra Suresi’nde ise şeytanın aralarını açmaması için insanların güzel söz söylemesi emredilmektedir. Kişi güzel söz söyleyerek aslında Allah’ın (cc) emrini yerine getirmektedir. Güzel söz söylemek Allah’ın sevgisini kazanmaya vesiledir. İsra Suresinde buyrulduğu üzere kötü söz insanların aralarını açtırır. Güzel söz söylendiğinde ise şeytan aralarını açacak fırsat bulamaz.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Güzel söz insanların davranışlarının da güzel olmasını sağlar. Güzel davranışlar sergileyen insanlar çevresindeki insanlar tarafından sevilir. Sevilen ve sayılan insanların olduğu toplumda barış, huzur ve esenlik hakim olur. Güzel söz yılanı bile deliğinden çıkarır. Kötü davranışlarda bulunan insanlara karşı güzel söz söylendiğinde ve uyarılar güzelce yapıldığında kötülüklerinden vazgeçerler. Kötülük yapılmayan toplumda sevgi hakim olur.

Güzel söz söylemek insanların aralarındaki iletişim kuvvetli olmasını sağlar. Kötü söz söyleyen insanlara kimse arkadaşlık etmek istemez. Arkadaşlarımızla aramızda sorun olmasını istemiyorsak, güzelce geçinmek istiyorsak sözlerimize dikkat etmeliyiz. Karşımızdakini kıracak, incitecek kötü sözlerden ve davranışlardan kaçınmalıyız. Hep güzel söz söyleyerek arkadaşlarımıza güzel davranmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir