Güzel sanatların hiçbirinin olmadığı bir dünyada yaşadığınızı hayal ederek

Güzel sanatların hiçbirinin olmadığı bir dünyada yaşadığınızı hayal ederek hayatınızda meydana gelebilecek değişiklikleri hikaye şeklinde yazınız.

İnsan yaratılışı gereği estetik güzelliklerle doğan bir varlıktır. Yüce Allah ona duyma, görme, koku alma, dokunma ve tat alma duyularını vermiştir. Konuşan, düşünen, anlayan ve güzelliklerin farkına varabilen insan için güzel sanatlar yeme- içme kadar ihtiyaçtır.

Güzel sanatların olmadığı bir dünyada yaşasaydım, edebiyat olmadığı için, hikayeler okuyamayacaktım. Başka insanların düşüncelerini bilemeyecektim. Resim olmasaydı, güzelliklerin tuvale yansıtılmasını göremeyecektim. Renkler insanın hayatında çok önemli iken, bu renklerin resimde durduğu anki güzelliği seyredemeyecektim.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Müzik ruha en iyi gelen sanat dalıdır. Kimi zaman neşeli, kimi zaman dinlendirici bu sanatdan mahrum kalmak, hayatımı çekilmez kılacaktı. Sinema, tiyatro olmasaydı, eğlenebileceğim bir yaşantım olmayacaktı.

Güzel sanatlar, tüm duyu organlarımıza hitap eden bir sanat dalıdır. Güzel sanatlar olmasaydı, belki de duyu organlarım gelişmeyecekti. Müziksiz sadece sesleri duyacak, edebiyat olmadan sadece konuşmaları anlayacak, yorum bile yapamayacaktım, resim olmadan, dünyanın bir ucundaki manzarayı görmek hayal olacak, fotoğrafçılık olmasaydı, geçmişi sadece hafızamda kaldığı kadar hatırlayacaktım.

İnsan olarak yemek yiyecek, uyuyacak, konuşacaktım. Ancak diğer canlılardan farkım kalmayacaktı. Güzel sanatlardaki estetik ve yaratıcılığı hiç tanımayacak ve renksiz, silik, boş bir dünyada sadece yaşayacaktım.

Oysa güzel sanatlar, kişiliği geliştiren, hayatın daha güzel görünmesini sağlayan, geçmişi unutturmayan ve diğer insanlarla dünyanın neresinde olursa olsun aramızda bağ kurmamızı sağlayan evrensel bir olgudur. Bu nedenle güzel sanatların olmadığı bir dünyada yaşamayı hayal bile etmek istemem.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.