Güzel ahlaklı bir insan ne gibi özelliklere sahiptir?

Güzel ahlaklı bir insan ne gibi özelliklere sahiptir? Söyleyiniz.

Güzel ahlak, Kuranda Allah tarafından övülen bir şeydir. İnsanların insan olmalarının ana gayesi de, ahlaklı ve erdemli olmaktır. İnsanı diğerlerinden ayıran en temel özellik de budur. Peygamber Efendimizin dahi dünyadaki ana gayesi, güzel ahlakın yaygınlaştırılmasıdır. Yani Kuran ahlakının insanlar arasında yerleşmesi ve uygulanmasıdır.

Ahlak, bir değerdir. İnsan da bu değer ile değer bulur. Ahlak, bir dizi ilkeler manzumesidir. Bu ilkeler ile bedenini ören insan da ahlaklı olarak nitelendirilir. Ahlaklı bir insanda bulunması gereken en önemli özellik, dürüstlüktür. Yalan söylememektir. Yalan, aynı zamanda bir müminin kesinlikle yapamayacağı bir şeydir. Peygamberimizin de özellikle vurguladığı şey, Mümin asla yalan söylemez, olmuştur.

Güzel ahlakın bir diğer belirtisi de adalettir. Adalet ruhuna sahip insanlar, hem diğer insanlara merhamet ederler hem de insanlar arasında ayırım gözetmezler. Eşit ve hakkınca davranışlar gösterirler. Hak denilen hassas teraziyi, hakkınca kullanırlar. Güzel ahlaklı insanların çevresine örnek olması da, kaçınılmaz bir sondur. Ne eli ne dili ne de bedeninden, hem diğer insanlara hem de tüm canlılara zarar gelmeyecek insandır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Ahlakı güzel bir insan, kesinlikle ne iftira atar ne dedikodu v e gıybet eder ne de başkalarının ardından konuşur. İnsanların maddi ve manevi canını acıtacak ruhunu bunaltacak adımlar atamaz. Ahlak sahibi bir insan, yerdeki karıncaya bile basmamaya özen gösterir. İnsanların haklarını gözettiği kadar hayvanların ve diğer canlıların da haklarını gözetir. Çevresine karşı duyarlı olur ve kalır.


Benzer Yazılar

1 yorum “Güzel ahlaklı bir insan ne gibi özelliklere sahiptir?

Bir cevap yazın