Güzel ahlakla ilgili hadis

Güzel ahlakla ilgili bir hadis araştırıp defterinize yazınız.

Ahlak, huy, tabiat, karakter gibi anlamlara gelmektedir. Terim anlamıyla toplum içindeki insanların kabul ettiği, iyi ve kötü olarak nitelendirilen davranış biçimleridir. Ahlak olarak kabul edilen davranışlara bütün insanlar uymak zorundadır. Kurallardan oluşmaktadır. İnsanlar ahlaki olarak görülen ve yapılması hoş karşılan davranışları yaptığında iyi ahlaklı, yasaklanan davranışları yaptığında kötü ahlaklı olarak kabul edilir. Güzel ahlaka giren özellikler bizlere annemiz, babamız, öğretmenlerimiz ve toplumun geneli tarafından öğretilir. Kur’an-ı Kerim’de geçen ayetlerde ve Hz. Muhammed’in (sav) hadislerinde iyi ve kötü ahlaka neden olabilecek davranışlar açıklanmıştır.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Peygamber Efendimiz (sav) ümmetinin insana yaraşır hareket etmesini istemektedir. Bütün yaratılmış varlıkların en şereflisi olan insan ancak güzel ahlakla ahlaklanmalıdır. Ümmetinin güzel ahlaklı olması için tavsiyelerde bulunmuş ve kendi hayatında yaşayarak örnek olmuştur. Peygamber Efendimizin (sav) yaptığı ve yapılmasını emrettiği davranışlar Kur’an’da yer almaktadır. Hz. Aişe O’nun (sav) ahlakını, Kur’an ahlakı olarak nitelendirmiştir. Hz. Muhammed (sav) güzel ahlakı tamamlamak için gönderilmiştir. Hz. Muhammed’den en fazla hadis rivayet etmesi ile meşhur olan Ebu Hureyre, şöyle bir hadis rivayet etmektedir: Hz. Muhammed (sav) buyurdu ki; “Kişinin kendisini doğrudan ilgilendirmeyen şeyi terk etmesi,  kişinin iyi Müslüman oluşundan kaynaklanır.”

Hz. Muhammed (sav) şöyle buyurdu; “İnsanları en ziyade cennete girmesine neden olacak fiil Allah’a takva ve güzel ahlaklı olmaktır.” Allah’ın rızasını kazanmak ve cennete girmek için güzel ahlaklı olmak önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.