Güvenilir bir insan olarak bilinmek sizce neden önemlidir?

Güvenilir bir insan olarak bilinmek sizce neden önemlidir?

Toplum, bireylerden oluşur. Bireylerin kendi arasında ilişkileri vardır. İlişkilerin sürmesi için bazı değerlere dikkat edilmelidir. Bu değerlere dikkat edilmediğinde ilişkiler zarar görür ve ilerleyen zaman içerisinde bağlar kopar. İlişkilerde dikkat edilmesi gereken değerler arasında doğruluk, güvenilirlik ilk sıralardadır. Güvenilir olmak toplum ilişkilerinin temelini oluşturur. İnsanların kendi dünyasında ve toplumları içerisinde güvenilir olarak bilinmeleri çok önemlidir. Çünkü güvenilir insana herkes sırrını emanet edebilir. Samimi ve doğru olurlar. İnsanlar, sorunlarını çözmelerinde ve çözümün bir parçası olmaları konusunda güvenilir kişiler konusunda emin olurlar. Acaba ben bu kişiye sorunumu anlatsam mı düşüncesi olmaz.

Bir kişi toplum tarafından güvenilir olarak tanınırsa bir itibarı olur. İtibar, farklı kesimlerden insanların bakış açısının olmasını sağlar. Örneğin, Hz. Muhammed (sav) cahiliye döneminde bile güvenilir olarak tanınmıştır. İnsanlar mallarını, değerli varlıklarını ve hatta eşlerini dahi Hz. Muhammed’e emanet edecek kadar güvenirlermiş. Peygamberliğini ilan ettikten sonra getirdiği dini kabul etmeyenler bile Hz. Muhammed’e (sav) güvenilir olmasından dolayı saygı duymuşlardır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

İnsanlar, güvenilir kişilerden hıyanete uğramayacaklarını bilirler. Bundan dolayı güvenilir insanların eşi, dostu ve yakını çoktur. İhanet etmeyecek olmalarından dolayı güvenilir kişilere toplumsal faaliyetlerde aktif olarak yer verilir. İnsanların sevgisini ve saygısını kazanırlar. Güvenin olmadığı yerde ikiyüzlülük, yalan ve ihanet vardır. Yalan, ihanet ve ikiyüzlülüğün arttığı toplumlarda huzursuzluk artar. Huzursuz bir toplum oluşturmamak için güvenilir insan olmaya özen gösterilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir