Gusül, teyemmüm, ezan ve kamet

Gusül, teyemmüm, ezan ve kamet kavramlarının anlamlarını araştırınız.

Gusül, namazın dışındaki farzlarından yani namaza hazırlık şartlarından olan “hadesten taharet” ilkesinin bir gereğidir. Gusül abdestinin diğer adı boy abdestidir. Ergenlik çağına girmiş olan kız ve erkeklerde, bedensel olarak görülen bazı durumlarda alınması gereken abdest türüdür.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Gusül abdestinin dinimizdeki hükmü farzdır. Cünüp gezmek kesinlikle haramdır. İhtiyaç halinde geciktirilmeden boy abdesti alınmalıdır. Gusül abdesti alırken niyet edilir, üç defa ağıza ve buruna su verilir; ardından vücutta kuru yer kalmayacak şekilde yıkanır.

 

Teyemmüm abdesti ise İslam dininin kolaylık dini olduğunu gösteren bir abdest türüdür. Eğer abdest alınacağı zaman su yoksa ve teyemmüm ile abdest alınabilir. Bu abdest türü, toprak veya toprak benzeri maddeler ile alınabilir. Önce teyemmüm abdesti almaya niyet edilir, sonrasında ise iki el toprağa vurulur, ilk vuruştan sonra yüz mesh edilir. İkinci kez eller toprağa vurulduktan sonra ise kollar mesh edilir bu şekilde teyemmüm abdesti alınmış olur. Burada dikkat edilmesi gereken husus şudur: Teyemmüm abdesti alan kişi, abdest alabileceği suyu gördüğü takdirde abdesti bozulmuş olur. Suya ulaştığında normal abdest alıp ibadetlerini o şekilde yerine getirmesi gereklidir.

 

Ezan, Müslüman beldelerinde İslam’ın sembolü olan ve Müslümanları ibadet etmeye çağıran sözlerin olduğu bir kavramdır. Namaz vakitleri girdiğinde ezan okunur ve Müslümanlar Allah’ın huzuruna çağrılarak ibadet etmeleri beklenir. Ezan okuyan kişiye “müezzin” denir. İslam tarihinde ilk ezanı Bilal-i Habeşi okumuştur.

 

Kamet, farz namazlardan önce okunan ve ezandan daha hızlı olan, ezana benzeyen bir çağrıdır. Ek olarak “hayyealel felah” cümlesinden sonra “gadigametis-salah” ifadesi de söylenir. Kamet bittikten sonra farz namaz kılınır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.