Günümüzde unutulmaya yüz tutmuş sanatlar hangileridir?

Günümüzde unutulmaya yüz tutmuş sanatlar hangileridir? Bu sanatların unutulma sebeplerini araştırınız.

İnsanoğlu var olduğu günden bu güne kadar pek çok alanda sanat eseri vermiştir. İnsanın varlığıyla eş zamanda sanat dalının gelişmeye başladığını söylemek mümkündür. İlk sanat eserleri oluşturulduğu mağara duvarlarından kaldığı kadarı ile biliniyor. Sonraki dönemlerde oluşturulan sanat eserlerine müzelerde rastlamak mümkün olmaktadır. Bizim kültürümüze ait sanat eserleri de zamanla unutmuştur. Bunlar arasında ebru sanatı, hat sanatı, çinicilik, minyatür, tezhip, dokumacılık, bakırcılık, keçecilik, cam sanatı, çömlekçilik gibi sanatlar sayılabilmektedir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Bu sanatları bir zamanlar çok fazla kişi tarafından yapılmıştır. Bu sanatları yapan kişiler o dönemlerde çok fazla değer görmüştür. Fakat zamanla bu sanatları yapanların sayısı azalmaya başlamıştır. Okul olarak bu sanatların eğitimi verilmemektedir. Bu sebeple usta çırak ilişkisine göre sanat dallarında çalışanlar yetiştirilmekteydi. Bu şekilde çalışmayı kabul edip bir sanat dalında iş yapmayı kabul edenler azaldığı için artık bu sanatlarda yeni kişiler yetişmemektedir. Gönüllü olarak bu işleri yapanlar sanat dallarını devam ettirmeye çalışmaktadır.

 

Günümüzde bazı sanat dalları halk eğitim merkezleri veya belediyelerin açmış oldukları özel kurslar ile devam ettirilmektedir. Eskiden kumaşlar sadece dokuma tezgahlarında dokunmaktaydı. Şimdi makineleşme söz konusu olduğu için dokuma tezgahlarında turistik amaçlı bu kumaşlar hazırlanmakta ve satılmaktadır. Yine taş oyma sanatları takı ve süs eşyaları yapıp satışı yapılarak devam ettirilmektedir. Devlet tarafından bu işleri yapan kişilerin desteklenmesi ile bu meslekler biraz daha uzun soluklu olacak gibi görünmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 Oy, Ortalama: 4,20 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir