Günümüzde hangi iletişim araçlarını kullanıyoruz?

Dumanla haberleşme, bağırarak ses çıkarma, ses çıkaran aletleri kullanma, ateş yakma, haberci gönderme şeklinde eski çağlara ait haberleşme artık neredeyse tamamen geçmişte kalmış şeylerdir. Hatta bunun da ötesinde yakın tarihe ait mektup, telgraf gibi iletişim araçları bile çok özel ve zorunlu durumlarda kullanılan araçlar arasına katılmışlardır.

Bunun en başta gelen sebebi dünyayı örümcek ağı gibi saran internet kullanımıdır. İnternet aracılığı ile dünyanın diğer ucundaki birileri ile saniyeler arasında konusu ister ticari, ister, kişisel ister toplumsal ne olursa olsun iletişim kurulabilmektedir.  Bu iletişimi sağlayan internetin kullanılabileceği araçlardır. En başta akıllı cep telefonları, tablet, bilgisayar, kol saatleri gelmektedir.

Genel olarak internet kullanılabilen araçlar dışında, sabit telefonlar, televizyon, radyo, uydu da iletişim araçları arasında en başta sayılabilenlerdendir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Bir evrakın bir yerden bir yere gönderilmesini sağlayan faks ve telgraf da sayılabilecek iletişim araçlarındandır ve özellikle resmi yazışmalarda kullanılmaktadır.  Yine yakın mesafelerde özellikle polis, güvenlik görevlileri gibi meslek gruplarının kullandığı telsizler de diğer bir örnektir. Bunların bir de bebekler için olanı vardır ve  başka odada uyuyan bebeği duyabilmek için çok yararlıdır.

Gazeteler her ne kadar internet nedeniyle daha ziyade internet bulunan her araçta okunabilse de basılı olarak da çıkarılmakta ve kitle iletişim aracı olarak önemli bir yerde bulunmaktadır.

Kişisel mektuplar daha nadir kullanılsa da nişan, düğün, özel günler için davetiye ve mektuplar da iletişime yardımcı olan araçlardandır.

Son olarak belirtmek gerekirse twitter, facebook, instagram gibi sosyal medya günümüzün en etkin iletişim araçlarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir