Günümüzde domatesin iri meyveli ve tatlı olmasını nasıl açıklarsınız?

Yabani domates eskiden küçük meyveli, tüylü ve tuzlu idi. Günümüzde domatesin iri meyveli ve tatlı olmasını nasıl açıklarsınız?

 

Bitkiler, doğal olarak toprakta yetişen besin elemanlarının en değerlileridir. Bu besinlerde mevcut olan vitaminler ve mineraller bizlerin sürekli olarak ihtiyaç duyduğu elementleri vücudumuz için sağlamaktadır. Günümüzde yer alan birçok çevresel faktör, bitkilerin ve hayvanların gelişimleri üzerinde olumsuz etkinliklere sebep olmaktadır. Bu durumda bitkiler değişkenlik göstererek farklı morfolojik görünümlere kavuşmaktadır. Özellikle domates geçmişten günümüze gelene kadar çok fazla morfoloji değiştirmiştir. Bu sebze likopen yönünden oldukça zengin olmasının yanı sıra bağışıklık sisteminin de önemli bir besleyicisidir.

 

Domates üzerinde yapılan bu değişiklik genetiğinin değiştirilmesi ile gerçekleşmektedir. Genetiği değiştirilen ve iyileştirilen domates, genetikte özellikleri fenotip yani dış görünüşüne de yansıtmaktadır. Bu durumda domates gibi birçok sebze de geçmişte ve günümüzde farklılıkları gözlenmektedir. Genetiğin değiştirilmesi aslında birçok çevresel etmenin etkinliğinin de saf dışı bırakılmasını sağlamaktadır. Ancak bazı durumlarda abartılması ve daha fazla bitki elde edilmesi amacıyla farklı nedenlerle kullanılması insan sağlığı için faydalı olmamaktadır. Bakıldığında hala doğal gübrelerle yetişen domateslerde aynı şekilde tuzlu ve tüylü yapılar bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.