Günümüz edebiyatıyla ilgili bir röportaj yapınız.

Genel Ağ’da ve basılarak yayımlanan edebiyat ve kitap dergileriyle ilgili bir araştırma yaparak bu dergilerden birini sınıfa getiriniz. Bu dergilerden birinin editörü ile “günümüz edebiyatı”yla ilgili bir röportaj yapınız.

Günümüzde yayınlanan eserleri nasıl buluyorsunuz?

Günümüzde çeşitli eserler yayınlanıyor. Bu eserlerden bazılarını başarı buluyorum. Fakat edebiyatımızı basitleştiren, elle tutulur yanı olmayan eserlerin sayısı da oldukça fazla. Çoğu eser, maalesef popüler kültürün bir ürünü oluyor, içinde edebiyata dair hiçbir şey barındırmıyor. İyi olan eserler de çoğu zaman az kişi tarafından okunuyor.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Peki, sizce günümüz yazarlarının nasıl eserler kaleme almaları gerekiyor?

Edebiyat, hiçbir zaman sırf tanınmak, ünlü olmak için kullanılmamalı. Edebiyatın ünlü olmak için kullanılması veya zaten bir şekilde günümüzde ünlü olarak anılan kişilerin yalnızca adından söz ettirmek amacıyla kitap yazmaları son derece yanlış bir durum. Yazarlar, eserlerini kaleme alırken bu tür düşünceleri bir tarafa bırakmalı, edebiyatımızı hiçbir zaman basitleştirmemeli. Öylesine bir şeyler yazmak isteyenler değil gerçekten söyleyecek bir şeyleri olanlar yazmalı.

Eski edebiyatımızla günümüz edebiyatını kıyaslar mısınız?

Eski yazarlarımıza ve şairlerimize baktığımda onların günümüz insanı tarafından daha çok tanındıklarını ve önemsendiklerini düşünüyorum. Onlar, genel olarak günümüz şair ve yazarlarından daha başarılı görülüyorlar bence. Örneğin, eski şairlerin yazdıkları şiirler daha özlü bulunuyor ve günümüzde de sosyal medyada daha çok kullanılıyor.

Sosyal medya demişken edebiyatın günümüzde sosyal medyaya taşınması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bence doğru kullanıldığı sürece olumlu. Fakat bazen bir şiirin sözleri yanlış yazılabiliyor veya şiirin şairi karıştırılabiliyor. Aslında bir eserle ilgili pek fikri olmayan kişiler, eser hakkında yanlış yorumlar veya paylaşımlar yapabiliyor. Bunların edebiyatımıza zarar verdiğini düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.