Günlük yaşamınızda ilgilendiğiniz bir sanat dalı var mı?

Günlük yaşamınızda ilgilendiğiniz bir sanat dalı var mı?

 

İnsanın günlük hayatında onun strese girmesine neden olacak çeşitli olayla vardır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

En basitinden büyük şehirlerde yaşayanlara trafik yoğunluğu stres için yeterli bir nedendir. Günün stresini atabilmek için insanın kendine rahatlatıcı bazı sanatsal uğraşılar bulması gerekir. Sanatsal etkinlikler kişinin enerjisini güzel şekilde değerlendirmesi, stresini artması ve görsel anlamda etkileyici şeyler üretmesine yardımcı olur. Benim ilgilendiğim sanat dalı Ebru’dur.

 

Ebru,kitre denilen madde ile yoğunlaştırılmış olan suyun üzerine özel olarak hazırlanmış boyalara desenler üretmektir. Üretilen bu desenler usulünce kağıtlara aktarılır. Süsleme sanatı olan Ebru, Geleneksel Türk sanatları arasında yer alır. Geleneksel türde kağıtlara aktarılan Ebru sanatı günümüzde kumaşlarda da kullanılmaktadır. Evlerde dekorasyon amaçlı kullanılmaktadır. Oldukça muhteşem görselliğe sahiptirler.

 

Sanatsal anlamda Ebru yapabilmek için oda sıcaklığının istenilen derecede olması, kullanılan fırçaların ve boyaların kaliteli olması şarttır. Stresi azaltmaya yarayan bir hobidir. Ebru sanatı için gerekli olan malzemeler şunlardır:

 

  • Emici özelliği çok iyi, birinci kalite fakat parlak olmayan kağıtlar kullanılır.
  • Deniz kadayıfı, kitre, boy tonumu veya salep kullanılarak yoğunlaştırılmış su hazırlanır. Kireçsiz ve dinlendirilmiş su kullanılmalıdır. Dinlenmiş yağmur suyu bile kullanılabilir.
  • Ezilmiş, elekle elenmiş, suda süzülmüş toprak boya kullanılır. Günümüzde daha çok ezilmeye hazır toz boyalar tercih edilir.
  • Büyükbaş hayvanların safra keselerinde yapılan öd kesi delinir. İçindeki öd kaba süzülür. Benvari kaynatılan suda 20 dakika bekletilir. Kaşıkla alınarak suya eklenir.
  • At kılı veya gül dalı ise Ebrunun malzemeleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.