Günlük yaşamınızda bir yerin tarifini yapmak için nelere ihtiyaç duyarsınız?

Günlük yaşamınızda bir yerin tarifini yapmak için nelere ihtiyaç duyarsınız?

Günlük hayatımızda herhangi bir yerin tarifini yapmak için öncelikle coğrafi verilere ihtiyacımız olur. Çünkü bir yerin tarifini yapmak demek coğrafi konumu ifade etmek demektir. Herhangi bir yeri tarif etmek için ihtiyaç duyduğumuz coğrafi konum, matematik konum yani mutlak konum ve özel konum yani göreceli konum olarak iki şekilde ifade edilir.

Mutlak veya matematik konumu ifade edebilmemiz için tarifini yapacağımız yerin, paralel, enlem, meridyen ve boylam değerlerini bilmek zorundayız. Örneğin Türkiye, 360 – 420 kuzey paralelleri ile 260 – 450 doğu meridyenleri arasında yer alır. Eğer yabancı biri bize ülkemizin dünya üzerindeki tarifini isterse bu paralel ve meridyen derecelerine ihtiyaç duyarız.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Eğer tarifini yapacağımız yer ülke içinde bir yerleşim birimiyse örneğin bulunduğumuz şehir ise bu durumda yaşadığımız şehrin üzerinden geçen paralel, enlem, boylam ve meridyen değerlerini bilmek zorundayız. Örneğin; İstanbul da oturan bir kişi İstanbul’u; 410 kuzey, 290 doğu meridyeni olarak tarif eder. Ankara’da oturan bir kişi ise Ankara’yı 400 kuzey, 330 doğu meridyeni ile tarif eder.

 

Eğer tarifi istene yer bir bina ise bu durumda tarifi istenen yerin koordinatlarını mahalle, cadde, sokak, bina numarası gibi unsurları kullanarak tarif ederiz.

Coğrafi konumda kullanılan diğer unsur ise özel yani göreceli konumdur. Özel konum herhangi bir yeri diğer yerlerden ayıran özellikleri ifade eder. Yer şekilleri, yükselti, toprak ve iklim özellikleri, okyanus ve denizlere göre konumu, kara ve kıtalara göre konumu, çevresinde ki sanayi ve ticaret merkezlerine göre konumu, nüfus ve yerleşme özellikleri özel veya göreceli konum da kullanılan unsurlardır.

Örneğin; Türkiye’nin Akdeniz veya Karadeniz’e komşu olduğunu ifade etmek, Türkiye de yükseltinin doğuya gittikçe arttığı söylemek, Dağların kıyıya paralel uzandığı ifade etmek, İstanbul ve Çanakkale boğazlarını belirtmek, iki kıtada toprağı olduğunu söylemek özel konum ile ilgilidir. Dolayısıyla herhangi bir yerin tarifini yapabilmek için, tarifi istenen yerin özelliklerini bilememiz gerekir.

Eğer tarifi istenen yer ülke içinde bir yer ise bu durumda tarifi istenen yerin ve çevresinin herkesçe bilinen özelliklerini kullanırız. Örneğin İstanbul’da yaşıyorsak boğazları, Ankara’da yaşıyorsak başkent oluşunu kullanabiliriz.

Eğer tarifi istenen yer bir bina ise o binaya en yakın herkesçe bilinen özelliklerini kullanırız. Meydanın karşısında, stadın arkasında, caddenin sonunda, parkın yanında gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir