Günlük hayatta kullanılan dini ifadelere örnekler araştırınız.

Günlük hayatta kullanılan dini ifadelere örnekler araştırınız.

Kullandığımız bazı kelimeler ve anlamları şöyledir:

  • İnşallah: Allah dilerse, isterse demektir. Genellikle bir işin olması veya olmaması için kullanılır. Örneğin; inşallah sınavdan 100 alırım. İnşallah ölmez gibi…
  • Maşallah: Şayet Allah dilerse, Allah’ın dilediği olur anlamlarındadır. Nazar değmesi gibi durumlarda kullanılır.
  • Allah’tan umut kesilmez: Allah, insanlara ümitli olmayı tavsiye eder. Hiç beklenmedik anlarda Allah, mucizeler ortaya çıkarır ve olmaz dediğimiz şeyler olur. Örneğin; büyük bir kaza geçirmiş ve yaralanmış kişiyle alakalı Allah’tan ümit kesilmez diyerek iyileşeceğinin ümidini besleriz.
  • Allah’a emanet ol: Allah, emanette emin olandır. O’na (cc) emanet edilene zarar gelmez. Bundan dolayı birbirinden ayrılan, yola giden kişiler için bu ifade kullanılır. Kişi karşısındakini her şeye gücü yeten Yüce Yaratıcıya emanet eder.
  • Allah Bilir: Genellikle belirsiz durumlar için kullanılır. İnsan geleceği bilemez. Geleceği yalnız Allah bilir. Bundan dolayı bu ifade kullanılır.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Günlük hayatta kullandığımız dini ifadelerin anlamlarını bilerek kullanmak daha doğru olacaktır.

İnsanlar arasında iletişimi sağlayan temel araç dildir. Dil, insanın duygu, düşüncelerini karşısındakine aktarmasını sağlar. Dil; kültür, din gibi değerlerin taşıyıcısıdır. Yani dilimizde kullandığımız kelimeler, sözcükler, cümleler inandığımız dinin ve yaşadığımız kültürün etkisi altındadır. Konuşmalarımıza dikkat ettiğimizde pek çok dini ifadeyi kullandığımızı fark edeceğiz. Bir bebek konuşmaya başladığında anne babası ona ne öğretirse, çevresinden ne duyarsa onu konuşur. Çoğunluğu Müslüman olan toplumdan çocukluktan itibaren edindiğimiz kelimeler doğal olarak konuşmalarımıza yerleşir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir