Günlük hayatta çevrenizdeki insanlar hangi dini ifadeleri kullanmaktadır?

Günlük hayatta çevrenizdeki insanlar hangi dini ifadeleri kullanmaktadır?

İnsan; başka insanlarla birlikte yaşayan, akıllı, düşünebilen, inana ve konuşarak iletişim kuran bir varlıktır. İnsanın bu özellikleri, onu diğer varlıklardan ayırır. Konuşmanın insan hayatında çok önemli bir yeri vardır. İnsan aklında ve kalbinde olanları ancak kelimelere dökerek karşısındaki insanlara aktarabilir. Konuşma, düşünceyi, duyguyu diğerlerine sözcük ve cümlelerle anlatma eylemidir. İnsanlar, konuşarak birbirleriyle iletişim kurarlar. Konuşamayan insan, başkalarıyla iletişim kurmakta zorlanır.

Konuşmalarımızı, kelime, sözcük ve cümlelerle gerçekleştiririz. Kullandığımız kelimeler ve cümleler, ailemizden, öğretmenimizden, okuduklarımızdan ve diğer kaynaklardan öğrendiklerimizden etkilenir. Konuşmalarımızda kullandığımız ifadeleri din çok etkiler. Çünkü dinin insan hayatında çok büyük bir yeri vardır. Zaten İslam dini hayatımızın her anına hitap ettiğinden, hayatımızın her anı için kullanabileceğimiz dini bazı kelimeler ve cümleler vardır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Din, insanın hayatının her anını derinden etkilediği için konuşmalarımızda dini ifadeler mutlaka olur. Yaşadığımız toplumun %99’u Müslüman olduğundan da kaynaklı olarak günlük konuşmalarımızda mutlaka dini ifadeler bulunur. Toplumumuzda yaşayıp farklı dine inanan kişiler bile farkında olmadan bu ifadeleri kullanır. Çünkü bu ifadeler artık dilimize yerleşmiş durumdadır. Kullandığımız dini ifadelerin anlamlarını bilerek kullanırsak daha doğru iletişim kurabiliriz.

Çevremdeki insanlara baktığımda günlük konuşmalarında çok fazla dini ifade kullandıklarını gördüm. En fazla kullanılan dini ifadeler ise şunlardı;

  • Allah’a çok şükür
  • Elhamdülillah
  • Allah korusun
  • Allah’a emanet ol
  • Allah’tan umut kesilmez
  • Allah’ın dediği olur
  • Selamun aleyküm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir