Güneşin insanlar için önemi hakkında kompozisyon

Güneşin insanlar için önemi hakkında kompozisyon.

Güneş ışınlarının insanlar üzerindeki en yararlı etkilerinden birisi de D vitamini sağlamasıdır. D vitamini kemik gelişiminden, cilt korunmasına kadar birçok farklı açıdan sağlığa yararlı bir vitamindir. Güneş ışınları çocukların fiziksel gelişiminde büyük rol oynamaktadır.

Güneşten ultraviyole (UV) olarak bildiğimiz ışınlar yayılır. Bu ultraviyole ışınları dünyamızı ısıtmakla kalmayıp iklim değişikliğine kadar birçok doğa olaylarına etki eder. Ayrıca ultraviyole ışınlarından güneş panelleri sayesinde elektrik ve sıcak su da üretebilmekteyiz.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Güneş ışınlarının sadece insanlar için değil, bize oksijen sağlayan bitkiler içinde büyük önemi vardır. Bitkiler güneşten aldığı enerji ile fotosentez yaparlar.

Elektrik ve ateşin olmadığını varsayalım. Etrafımızdaki hiçbir nesneyi ve canlıları göremiyor olurduk. Güneşten cisimlere çarpan ışınlar gözümüze geldiğinde görme duyumuz devreye girer ve görmeye başlarız.

 

            Peki, güneş ışınları anlatıldığı kadar yararlı mı?

Ultraviyole ışınlar insan tenine uzun süre çarptığında zararları olduğu ispatlanmıştır. Bu zarara karşı cildimiz savunma olarak daha fazla renk pigmenti salgılar ve kendini kalınlaştırır. Güneş ışınlarına daha az maruz kalan insanların daha beyaz tenli olduğu görülür.

Bu ışınlar dünyamıza çarpmadan önce atmosferde bulunan ozon tabakasına çarpar ve ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerini azaltır. Günümüzde insanların deodorant ve sprey kullanımı bu tabakayı inceltmeye başlamıştır.

Güneş, mevsimleri, günleri ve ısınmamızda büyük öneme sahiptir. Peki, ya güneş olmasaydı? İşte o zaman hayat da olmazdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir