Gün içindeki etkinliklerimize ayıracağımız zamanı planlamak neden önemlidir?

Gün içindeki etkinliklerimize ayıracağımız zamanı planlamak neden önemlidir?

 

Daha düzenli bir hayat yaşamak için her zaman ve her koşulda plan yapmak bize çok şey kazandırır. Böylece yapacağımız etkinliklere yeterince zaman ayırabileceğimiz gibi ders çalışmaya, dinlenmeye ve diğer aktivitelerde bol bol zamanımız kalır. Ayrıca planlı yaşamak insana başarı da kazandırır.

 

Örneğin, ders çalışmak için belli bir plan yapmak ve bu plana uygun hareket etmek okul başarımızı da arttırmaktadır. Düzensiz bir şekilde ders çalıştığımızda hem ödevlerimizi yetiştiremeyiz hem de bütün derslerimizi karıştırır ve hangisinden başlayacağımıza karar veremeyiz. Böyle bir durum yaşamak karmaşaya neden olarak ruhsal olarak da bizi olumsuz etkiler.

 

Gün içindeki etkinliklerimizi planladığımızda, hem kendimize hem de çevremizdeki kilere de daha fazla vakit ayırabiliriz. Böylece hayatımızı daha düzenli olur ve bizde strese girmemiş oluruz. Bunun için öncelikle günlük yapacaklarımızı yazabileceğimiz bir liste oluşturabiliriz. Yemek yeme saatlerimiz, oyun molalarımız, ders çalışma zamanımız ve televizyon seyretme vakitlerimizi planlarsak yapmak istediğimiz her şeyi bir gün içinde gerçekleştirme fırsatını da yakalamış oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.