Gün içinde güneşin doğudan doğup batıdan batmasının zaman kavramına nasıl bir etkisi olmuştur?

Gün içinde güneşin doğudan doğup batıdan batmasının zaman kavramına nasıl bir etkisi olmuştur?

Dünya batıdan doğuya doğru döner. Bu dönüş yönünden dolayı güneşin doğduğu yere Doğu, battığı yere ise batı deriz. Dolayısıyla yön kavramını dünyanın dönüşü belirler.

Tüm hayatımızı kontrol eden zaman kavramı ise güneşin hareketine göre belirlenir. Güneşin doğuşu ve batışı arası gündüz süresini belirtir. Batışı ile doğuşu arası ise geceyi belirtir. Tüm hayatımızı gece-gündüze göre yaşarız. Gündüz uyanık aktif olduğumuz dönemi, gece ise uyku ve dinlenme dönemini ifade eder.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Gündüz dönemi yapacağımız tüm aktiviteleri yine zamana göre ayarlarız. İşe gitme ve işten çıkma vakti, yemek yeme saatlerini hep zamana göre belirleriz. Zaman ise sürekli değişir. Bizde değişen zaman dilimlerine göre hayatımızı düzenleriz.

Zaman kavramı güneşin hareketlerine göre düzenlendiği için güneşin doğudan doğup, batıdan batması da insanların hayatını etkiler. Çünkü güneş doğudan doğduğu için saat doğuda ileri batıda geridir. Günün ilk anını doğudakiler yaşar. Güneş ilk doğuda doğar, öğlen vakti ilk doğuda yaşanır ve güneş ilk olarak doğuda batar.

Bu yüzden günün ilk saatlerini doğuda bulunanlar yaşar. Daha batıda olanlar ise saat geri olduğu için günün ilk saatlerini daha geç yaşar. Dünyada ki tüm ülkelerde bu yüzden zaman aynı anda farklıdır ve insanların aktiviteleri de bu yüzden farklılık gösterir.

 

Örneğin; güneş doğudan doğduğu için gündüzü ilk olarak doğuda yer alan ülkelerde ki insanlar yaşar. Doğuda ki ülkelerde yaşayan insanlar işlerine giderler. Batıda yer alan ülkelerde ki insanlar ise güneş geç doğduğundan henüz geceyi yaşar, genellikle dinlenme ve uykudadırlar. Dünya kendi etrafında döndükçe güneşin ilk doğduğu doğu ülkelerinde akşam olmaya başlar ve mesai saatleri biten insanlar evlerine dönerler. Oysa batıda yer alan ülkelerde ise güneş henüz yeni doğmaya başlamıştır ve günün ilk saatleri ile insanlar işlerine gitmeye başlarlar.

Dolaysıyla güneşin doğudan doğması, doğuda saatin ileri olmasını sağlarken, batıda saatin geri olmasına neden olur. Bu yüzden dünyanın her yerinde aynı anda günün farklı anları yaşanır ve dünyanın her yerinde insanlar aynı anda farklı aktivitelerde bulunurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.