Grip aşısı uygulandığı hâlde hastalık görülebilir. Neden?

Grip aşısı, her yıl tekrarlanan dozlar hâlinde kişilere uygulanır. Grip aşısı uygulandığı hâlde hastalık görülebilir. Bunların nedenlerini araştırınız.

 

Grip özellikle kış aylarında sürekli olarak karşılaştığımız akut bir hastalıktır. Mikropların bizi hasta etmesi ve kişiden kişiye bulaşması ile gözlenen bir hastalıktır. Bu hastalıkta mevcut olan durum, bakteriyel olmasıdır. Normal kuluçka süresinin tamamlanması ile hastalık geçmektedir. Ancak bazı durumlarda bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklar gribin ağır bir seyir göstermesine neden olmaktadır. Grip olan kişiler özellikle de kalp, şeker, tansiyon gibi kronik hastalıkları olan kişiler olduğunda grip süresi uzamakta ve seyri ağırlaşmaktadır.

 

Gripten korunmak için kış aylarının başlangıcında mevcut olan bu durum grip aşısıdır. Grip aşısı aslında grip mikrobunun önceden vücuda verilmesi ve yapay bir şekilde bağışıklama kazanmasını sağlamaktır. Amacı bu şekilde ilerlemekte ve gripten korunmayı sağlamaktadır. Yaşlı bireyler kronik hastalıkları olan kişiler de bu aşıyı kış başlangıcında yaptırarak gripten ve zararlı etkinliklerinden korunmuş olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.