Görüşlerimizin doğruluğundan nasıl emin olabiliriz?

Görüşlerimizin doğruluğundan nasıl emin olabiliriz?

Başkalarını görüşlerinden toplumsal düzen içerisinde bulunan belli bir yetişkinlik çağına ulaşmış, kendi fikirlerini yönetebilen kendi elindeki ürünü sahip çıkıp bunu geliştirebilecek bir yaşa gelmiş, her birey toplum da söz hakkına sahip olur.

Bu söz hakkına sahip olan her bir birey yine kendini ilgilendiren konularda görüş beyanında bulunabilmektedir. Seçme ve seçilme hakkının bulunduğu ve belli bir eşitlik ilkesi ile yürütülen toplumlarda herkes görüşlerini özgürce ifade edebilme alanına sahip olur. Burada en önemli soru kişilerin ifade ettikleri görüşlerin doğruluğu ve yanlışlığı neye göre ölçülür ve nelere sebep olur? Görüşlerimizin doğruluğundan nasıl emin olabiliriz?

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Özellikle yüksek bir makamda bulunan bir kişi iseniz sizin görüşleriniz altınızda bulunan çalışanlar ya da toplumları etkileyecek sonuçlar doğurur. Bireysel anlamda tek başına yaşayan bir kişinin sahip olduğu görüşün doğruluğu ve yanlışlığı sadece kendisini etkileyecektir.

Peki görüşlerimizin doğruluğundan ya da yanlışlığından emin olabilirmiyiz?

  • Öncelikle yaş faktörü burada önemlidir. Kişinin görüşleri her geçen yıl değişmekte ve yaşa göre olgunluk göstermektedir. Görüşlerimizin doğruluğu için belirli bir yaş kriterini doldurmuş olmak ilk maddelerden biri olmasa da önemli bir kriterdir.

  • İkinci olarak kişinin bilgi birikimi görüş doğruluğun da önemlidir. Eğer bir kişi sürekli olarak okuyan öğrenen ve bir şeyleri büyük çoğunlukta öğrendiğini ve o alanda uzman olduğunu düşünüyorsa görüşlerin doğruluğundan daha çok emin olabilir.

  • Başka birinden faydalanmakta görüşlerimizin doğru olup olmadığının bir testidir. Bizden daha bilgili olan ve yaşça daha büyük olan kişilerin ve güvendiğimiz büyüklerimizin yanına giderek onların görüş ve fikirlerini alabilir ve bize göre olan fikirlerin doğru olup olmadığını da görebiliriz.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın