Görme güçlüğü nedeniyle toplumsal hayatta bazı zorluklar yaşıyorum.

Görme güçlüğü nedeniyle toplumsal hayatta bazı zorluklar yaşıyorum. Sizce günlük hayatta hangi güçlüklerle karşılaşıyor olabilirim?

Vücut uzuvlarından herhangi birinde yaşamış olduğu sorundan kaynaklı olarak günlük hayatta belirli problemlerle karşılaşması mümkündür. Gözleri ile ilgili bir problemi olan ve görme zorluğu çeken bir kişi muhakkak ki genel olarak yaşadığı çevrede daha büyük zorluk çekecek kişilerdendir. Etrafındaki hiçbir şeyi görmediği için günlük aktivitelerini de gerçekleştirmede problem yaşar. Güvenlik sorunu en büyük problemlerindendir. Karşıdan gelebilecek herhangi bir problemi ya da güvensizlik durumunu da algılayamaz. Bu da can güvenliği açısından kişiyi tehdit eden bir unsur haline gelir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Yolda yürümeye çalıştığında biri yanında bulunmalıdır veya herhangi bir değnekten destek almalıdır. Görme sorunu çeken kişiler için özel ayarlanmış şeritli bu alanları kullanarak hareket etmesini gerektirir. Eğer bu alanlara park edilmiş herhangi bir araba o alandan yürüyen bir kişi veya bebek arabası çöp konteyneri tarzı ürünün bulunuşu da zorluğu çeken kişiyi büyük çapta etkileyecek problemlerdendir. Görme problemi yaşayan bir kişi günlük hayatta gerçekleştirilen eylemlerin yarısını belki gerçekleştirebilir veya bu duruma alışana kadar bir zorluk çeker. Özel bir eğitim alması gerekir. Kişilerin sesini duyabiliyor fakat göremiyordur. Hareketlerini göremediği için de yazıları okuyamaz veya kişilerin ne durumda olduklarını anlamlandıramaz. Görme zorluğu çeken kişiler için oluşturulmuş özel bir alfabe bulunur. Bu alfabeyi öğrenerek yazılmış bir metni okuyabilir hale gelir. Böyle bir problemi olan bir kişinin yaşam performansı  olumsuz olarak etkilenecektir.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın