Görev bilinci hakkındaki düşüncelerinizi sınıf ortamında tartışıp değerlendiriniz.

Atatürk’ün “Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır.” sözünden yola çıkarak görev bilinci hakkındaki düşüncelerinizi sınıf ortamında tartışıp değerlendiriniz. Bu bilgiler ışığında konuyla ilgili duygu ve düşüncelerinizi yazınız.

Görev, insanın üzerine aldığı ve yapması gereken sorumluluk olarak tanımlanır. Bu sebepten, görev bilincine sahip olmak, üzerine düşen vazifeleri eksiksiz yapmak anlamına gelir. Büyük küçük herkesin, toplumda yapması gereken görevleri vardır. Küçükler, kendi yapabilecekleri işleri büyüklerde, daha sorumluluk gerektiren görevleri alırlar. Evde annemize ev işlerinde yardım etmek bizim görevimizdir. Mesela; çöp dökerek, bulaşık makinesini boşaltarak ya da yemek masası hazırlamaya yardım ederek annemizin görevlerini paylaşabiliriz. Okulda, öğretmenimizin bize verdiği ödev bir görevdir. Bizim sorumluluğumuzda olduğu için yapmamız gerekir. Kişi, üzerine aldığı görevi aksatmadan yapmalı ve geciktirmemeye özen göstermelidir. Size o görevi verenler, sizden bu görevi yapmanızı beklerler. Eğer eksik yaparsanız görevinizi tamamlamamış olursunuz. Hiç yapmadığınız takdirde karşınızdaki insanın size karşı olan güvenini sarsarsınız.

Atatürk’ün bu sözü ile vatan ve millet sevgisi aşılanmaktadır. Ülkemizin milli varlıklarına sahip çıkmak bizim görevimizdir. Askerlik yapmak erkekler için bir görevdir. Vatana ve millete bağlı olmak, ülkemizin kalkınması için vergi vermek, oy hakkımızı kullanmak, devlet malına zarar vermemek ve başkalarının haklarını çiğnememek hepsi birer görevdir. Atatürk bu sözle, vatan ve millet sevgisi taşıyan gençlerin yetişmesini istemiştir. Saydığımız görevleri eksiksiz bir şekilde yerine getiren, bilinçli gençler yetişmesi için çabalamıştır. Vatan sevgisi, görev bilinci ile sağlamlaştırılır. Görev bilincine sahip kişilerle ülkemiz daha refah ve yaşanabilir bir hale gelir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.