Gölge yönlerinin Trabzon’da da öğle vakti İzmir’deki gibi kuzeye düşmesinin nedeni nedir?

Gölge yönlerinin Trabzon’da da öğle vakti İzmir’deki gibi kuzeye düşmesinin nedeni nedir?

Bir cismin gölge boyu ancak güneş ışınlarını dik açı ile aldığında sıfır olur.

Güneş ışınları ise yıl içinde 230 27’ Kuzey yarımkürede ki Yengeç dönencesi ile 230 27’ Güney yarımkürede ki Oğlak dönencesi arasına ki noktalara dik açı ile düşer.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Bu nedenle gölge boyları sadece bu dönence arasında ki noktalarda sıfır olur.

Dönencelerin dışındaki noktalar ise güneş ışınlarını hiçbir zaman dik açı ile alamaz. Bu yüzden dönencelerin dışında yer alan yerlerde gölge boyu hiçbir zaman sıfır olmaz.

 

Türkiye dönencelerin dışında yer alır. Yani güneş ışınlarının dik açı geldiği alanın dışındadır. Dolayısıyla güneş ışınları hiçbir zaman Türkiye’ye dik açı ile düşmez ve gölge boyları hiç zaman sıfır olmaz.

Türkiye Kuzey yarım kürede Yengeç dönencesinin kuzeyinde yer alır. Yani güneş ışınlarının dik açı ile düştüğü alanın kuzeyindedir. Bu yüzden güneş ışınlarını yıl içinde sürekli güney yönünden alır.

Bir cismin gölge yönü, güneş ışığının geldiği yönün tersi yönünde oluşur. Türkiye güneş ışınlarını yıl boyu güney yönünden aldığı için de gölge boyları yıl boyu ana yön olarak Kuzeye doğrudur.

Bu nedenle Türkiye’de ki tüm noktaların gölge boyları, kendi yerel saatlerine göre öğle vakti kuzeye doğru oluşur. Bu yüzden hem Trabzon’da, hem de İzmir’de kendi yerel saatlerinde gölge yönleri Kuzeye düşer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir